DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST I SPREČAVANJA ZLOČINA PROTIV ČOVJEČNOSTI

Autor: Maja Poslon Živković, 27. 1. 2017.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Auschwitz je jedan od mnogih nacističkih stratišta, ali slovi kao najveći i najstrašniji. Osnovan je u veljači 1940., a u ljetu 1942., kada su proradile plinske komore i krematoriji, započelo je masovno ubijanje. Bila je to posljedica zločinačke odluke nacističkog vrha o takozvanom "Konačnom rješenju", koje je uključivalo potpunu likvidaciju svih europskih Židova.
Tu akciju vodili su pripadnici nacističke organizacije SS (ESES) Heinricha Himmlera prema izričitom nalogu  Adolfa Hitlera.

Nakon što bi teretnim vlakovima pristigli u logor, mlade i zdrave odvajali su za rad, a starce, trudnice i djecu izravno slali u plinske komore. U krematoriju bi na kraju završili i oni koji, iscrpljeni glađu i naporima, više nisu mogli raditi. Nacistički su liječnici u logoru nad ljudima obavljali i različite medicinske eksperimente.

Smatra se da je u Auschwitzu život izgubilo oko milijun i pol ljudi.
Poput svojih prethodnika sv. Ivana Pavla II i Benedikta XVI., papa Franjo pohodio je sabirni logor Auschwitz-Birkenau. Bilo je to prilikom Svjetskog susreta mladih u Krakowu 2016. godine. Tiho je obilazio mjesta smaknuća i na trenutke se zaustavljao na molitvu. Pohodio je i ćeliju mučeništva svetog Maksimilijana Kolbe koji je žrtvovao svoj život kako bi spasio jednog oca koji je s njim boravio u Auschwitzu.

Osvrnuvši se na svoj pohod logoru, Papa je istaknuo kako, dok nas pogađa okrutnost onoga što se dogodilo prije 70 godina, ne treba zaboraviti da ni danas, u mnogim dijelovima svijeta gdje vlada rat, situacija nije drukčija.

Povodom obilježavanja ovoga dana u holu naše škole je postavljen prigodni pano, kojeg su uredile učiteljice Jelena Šarčević i Kristina Andračić.

« Ožujak 2024 »