SVJETSKI DAN ZAŠTITE ŽIVOTINJA

Autor: Maja Poslon Živković, 4. 10. 2017.

Svjetski dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada s naglaskom na jedinstven odnos ljudi i životinja i važnost životinja u našem životu.

Prvi je put taj dan obilježen 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje, a prerastao je u događaj posvećen svim životinjama. Udruge za zaštitu životinja diljem svijeta obilježavaju taj dan kako bi upozorile ljude na probleme životinja te ih potaknule na razmišljanje o svojem odnosu prema njima.

Po podacima svjetskih organizacija, svaki dan izumre od 50 do 150 vrsta, a najistaknutije od onih koje se nalaze pred izumiranjem su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi... Životinje uglavnom ugrožava čovjek. U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih bića, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.

Ideju o obilježavanju tog dana dao je njemački pisac  Heinrich Zimmermann 1924. godine.
Prva priredba povodom zaštite životinja održana je 4.listopada 1925. u Berlinskoj dvorani sportova. Četiri godine nakon Berlina održava se u Beču 1929. Međunarodni kongres zaštite životinja, na kojem su doneseni zahtjevi u 23 točke vezane za zaštitu životinja. U posljednjoj točki zahtijevalo se uvođenje „Dana zaštite životinja“. Slijedio je Međunarodni kongres zaštite životinja u Firenci održan 1931. Iste godine na konvenciji ekologa u Firenci proglašen je Svjetski dan životinja koji će se slaviti, kako je dogovoreno, 4. listopada svake godine na dan svetkovine Sv. Franje Asiškog koji je zaštitnik životinja. Tog dana prisjećamo se i odajemo počast svim životinjama. Ujedno je to znak zahvalnosti i svim ljudima koji skrbe za životinje te se brinu za opstanak mnogobrojnih ugroženih životinjskih vrsta. U našoj zemlji također se slavi ovaj dan kroz mnogobrojna druženja sa životinjama , posjetima zoološkim vrtovima, predavanjima. Mnogi ljudi preko udruga za zaštitu životinja ulažu puno svog dobrovoljnog rada i materijalnih sredstava kako bi zbrinuli i pomogli bolesne, napuštene i maltretirane životinje.

Povodom 4. listopada, Međunarodnoga dana životinja, ove godine u Osijeku je osmišljen događaj nazvan "Dani prava životinja" kako bi se javno postavila ova pitanja i kako bi se pokušalo pronaći odgovore na njih. Osim sjajne prilike za čuti i naučiti štošta zanimljivoga, nemojmo zaboravili ni na životinje u Azilu, a naravno ni na druženje i finu vegansku klopu koja tradicionalno prati sva naša događanja. Subota je dan za druženje i šetnje – sve nas pozivaju organizatori iz Udruge Pobjede.
Povodom Međunarodnoga dana životinja Udruga Pobjede organizirala je druženje za građane koje će trajati u vremenu od 4. listopada do 7. listopada, a više o događanju pogledajte u programu.

Program Dani prava životinja:

4. listopada
10.00 – 13.00 sati: Štand Azila na Trgu slobode + virtualna stvarnost: “budi svinja na 5 min”
18.00 sati: GISKO, izlaganje: “PRAVA ŽIVOTINJA U HRVATSKOJ U KONTEKSTU GLOBALIZACIJE” – Boris Bakota, izvanredni profesor Pravnoga fakulteta u Osijeku

5. listopada
18.00 sati: GISKO, izlaganje: ETIKA VEGANSTVA – Luka Oman, udruga Prijatelji životinja, Zagreb

6.listopada
18.00 sati: GISKO, izlaganje: ULTRAMARATON NA BILJNI POGON – Katarina Kukučka I Igor Drašković, ultramaratonci I aktivisti za prava životinja, Split

7.listopada
BICIKLIJADA ZA AZIL!
polazak 10.30 livada ispred Bastiona, Tvrđa
- u Azilu pripremamo besplatne fine vege kotliće za sve bicikliste, radionicu za djecu, šetnje pasa - organizirani povratak 15:30

Ako ste u mogućnosti, uključite se u neke od ovih aktivnosti te pokažite svoje veliko srce pomažući tim malim dlakavcima koji nam uljepšavaju živote!