DAN UJEDINJENIH NARODA

Autor: Maja Poslon Živković, 25. 10. 2017.

Dan Ujedinjenih naroda, međunarodne zajednice kojoj je temeljna zadaća očuvanje svjetskog mira i sigurnosti, obilježava se 24. listopada svake godine.

Povelja Ujedinjenih naroda i Statut Međunarodnog suda stupili su na snagu 24. listopada 1945. godine, nakon što je 29 zemalja potpisalo ratifikacijske dokumente.

Budući da se prethodnica Ujedinjenih naroda, tzv. Liga naroda osnovana 1919. godine, pokazala kao nedjelotvorna organizacija jer nije uspjela spriječiti početak Drugog svjetskog rata, javila se potreba za osnivanjem bolje i djelotvornije organizacije.

Tu ideju iznijeli su američki predsjednik Roosevelt i britanski premijer Churchil u Atlanskoj povelji. Željeli su povezati antihitlerovske narode u jednu koaliciju koja bi održavala mir i sigurnost u svijetu.

Ujedinjeni narodi danas broje 153 države članice, među kojima je i Hrvatska.

Kada države postanu članice Ujedinjenih naroda, one potpisuju povelju Ujedinjenih naroda te se obvezuju ispunjavati propisane dužnosti.

Prema povelji, četiri su osnovna zadatka UN-a: održavanje međunarodnog mira i sigurnosti, razvitak prijateljskih odnosa među državama, suradnja u rješavanju međunarodnih problema i problema ljudskih prava te harmonizacija aktivnosti zemalja.

Sjedište UN-a nalazi se u New Yorku, dok njegov nadležni organ, Međunarodni sud za ljudska prava, ima sjedište u Haagu.

U holu naše škole postavljen je i prigodni pano, kojeg su uredile učiteljice Kristina Andračić i Klaudija Štefan, na kojem možete pročitati korisne informacije vezane uz UN.

« Ožujak 2024 »