MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2017.

Autor: Maja Poslon Živković, 31. 10. 2017.

Od 15. listopada do 15. studenoga različitim aktivnostima, radionicama i projektima, knjižnice širom naše domovine obilježavaju Mjesec hrvatske knjige.  Sve na jednom mjestu moto je ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige koji je posvećen ENCIKLOPEDISTICI.

Istraživanja govore da više od polovine stanovnika RH (točnje 53%) pročita tek jednu knjigu godišnje. Brzina života i razvoj tehnologije zasigurno su utjecali i promijenili navike, prije svega mladih ljudi. Ekrani i tehnologija potiskuju papir i knjigu kojoj ostaju vjerni oni koji su u sustavu obrazovanja, koji se školuju ili žele napredovati u struci te starije generacije koje uistinu imaju naviku čitanja za svoju dušu.

Kada govorimo o školskim knjižnicama uistinu je važno usaditi u naše najmlađe korisnike ljubav prema knjizi  i poticati ih na čitanje. Oni tek ulaze u svijet pisane riječi i na nama je da ih neprestano podsjećamo na knjigu i razvijamo  njihovu vještinu čitanja.
Upravo s tim ciljem u školskoj knjižnici će i ovaj MHK biti obilježen na različite načine, prilagođen učenicima, njihovim interesima i potrebama. Naravno, sve aktivnosti odrađujem u suradnji s učiteljima  razredne nastave i razrednicima razreda predmetne nastave.
Prvašićima u knjižnici čitam Grimmove bajke. Na taj način pridružujemo se i podupiremo nacionalnu kampanju ČITAJ MI! koja ima za cilj ima motivirati roditelje na zajedničko druženje s djecom uz knjigu.  Moram primijetiti da slikovnice više nisu uobičajen dio dječjeg odrastanja. Djeca slikovnice vežu više uz vrtić i školu nego kao dio svoje osobne, obiteljske svakodnevice. Zato nakon čitanja priče prvašići likovno izraze svoje dojmove, nacrtaju prizore iz bajke, koje nakon toga posložimo, popratimo pročitanim tekstom i tako dobijemo njihovu razrednu slikovnicu.
Učenici 2., 5., i 6. razreda  MHK obilježavaju izradom straničnika. Ove školske godine po prvi put smo se uključili u međunarodni BOOKMARK PROJEKT u kojem učenici širom svijeta razmjenjuju straničnike koje su sami izradili. Tema na koju se izrađuju straničnici ove godine je Upoznavanje različitih naroda i kultura, a partneri razmjene su nam učenici 2.razreda iz Texsasa u SAD, učenici 5. razreda iz Litve te učenici 6. razreda iz Hong Konga u Kini. Ovom projektu pridružili su se svi učenici i učitelji iz PŠ Rakitovica koji će svoje straničnike razmijeniti s učenicima iz Kanade.
Za učenike 3. i 4. razreda osmišljen je ove godine projekt DANAS ČITAM JA u kojem surađujemo s Dječjim vrtićem „Pinokio“ i Narodnom knjižnicom grada Donjega Miholjca. Radi se, zapravo, o tome da naši učenici u paru, u dogovorenom terminu, odlaze u prostor Dječjeg vrtića i predškolskim skupinama  naglas čitaju slikovnice.  Time smo željeli staviti naše učenike u situaciju da budu ponosni na ono što su dosadašnjim školovanjem postigli, ali ih i podsjetiti  da je vještinu čitanja potrebno stalno njegovati. S druge strane predškolci su naši budući učenici pa smo smatrali da će, kada čuju djecu malčice stariju od njih samih kako čitaju kao veliki, to probuditi u njima pozitivnu znatiželju i razviti interes prema učenju i školi.

Za naše najstarije učenike 7. i 8. razreda pripremljena je radionica vezana uz snalaženje u klasičnim priručnicima - dakle traženje zadanog pojma u enciklopedijama, rječnicima, leksikonima.  Radionicu odrađuju u knjižnici u  suradnji s učiteljima hrvatskoga jezika.

Tijekom cijele školske godine knjižnica se trudi biti aktivan sudionik odgojno-obrazovnog procesa i različitim aktivnostima približiti knjigu i čitanje učenicima. Odmor uz knjige i druženje s prijateljima, sve na jednom mjestu, to je knjižnica. Dođite i upustite se u pustolovinu čitanja, koja započinje odabranom knjigom, a završava točno tamo gdje vi to sami poželite.

školska knjižničarka Anamarija Hat

« Ožujak 2024 »