SVJETSKI DAN IZUMITELJA

Autor: Maja Poslon Živković, 9. 11. 2017.

Svjetski dan izumitelja se obilježava 9. studenog da dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr. Tada se prisjećamo naših najvećih izumitelja i tražimo izumitelje koji se skrivaju među nama, jačamo vjeru i nadu u vlastite izumiteljske ideje i promjene svijeta koji nas okružuje, prisjećamo se velikih izumitelja koji su svojim radom nepovratno promijenili naš svakodnevni život. To je i dan kada težimo poboljšanju uvjeta i mogućnosti koje su na raspolaganju trenutačnim izumiteljima i pozivamo sve da svojim inovativnim radom poboljšaju našu zajedničku budućnost. Jedni od najvećih hrvatskih izumitelja su Nikola Tesla i Slavoljub Penkala.

Električna struja, automobili, telefoni, kemijske olovke, dinamit i padobran samo su neki od izuma bez kojih bi današnji svijet bio nezamisliv.

U spomen na sve izvanredne pojedince koji su svojim izumima poboljšali naš svakodnevni život, na dan rođenja američke glumice i izumiteljice Hedy Lamarr obilježava se Svjetski dan izumitelja.

Hedy Lamarr je bila izumiteljica na području bežičnih komunikacija koja je u Drugom svjetskom ratu prijavila patent upravljanja torpeda s izmjenjivim frekvencijama koje bi bilo nemoguće na bilo koji način predvidjeti i omesti. Iako Hedy za života nije dobila priznanje za svoj izum, danas je prepoznata kao velika izumiteljica pa se međunarodni Dan izumitelja slavi na njezin rođendan.

Osnovni ciljevi Svjetskog dana izumitelja su prisjećanje na velike i zaboravljene izumitelje, stvaranje i jačanje vjere i nade u vlastite izumiteljske ideje i promjene, poboljšavanje uvjeta i mogućnosti trenutačnih izumitelja i vizionara te poziv na zajednički inovativni rad za našu zajedničku budućnost.

« Ožujak 2024 »