NE ZABORAVITE DANAS OČISTITI ČIZMICE! KRENUO JE! :-)

Autor: Maja Poslon Živković, 5. 12. 2017.

Po već tradicionalnom običaju uoči 6. prosinca marljivo čistimo čizmice te ih stavljamo "u prozor" prije spavanja.

Sljedeće jutro u njima nalazimo darove koje nam donosi Sveti Nikola i pokoju šibu koju je ostavio Krampus.

Diljem kršćanskog svijeta, osobito u katoličkim zemljama, 6. prosinca slavimo blagdan Svetog Nikole, zaštitnika djece, putnika i mornara.

Slavljenje Svetog Nikole potječe iz zapadnih i sjevernih zemalja i po načinu darivanja smatra se najavom božićnih blagdana.

Nikolinjski običaj je da sveti Nikola, odjeven u biskupsku ornatu, u društvu Krampusa (vražićka), obilazi kuće i potajno u čiste čizmice daruje dobru djecu, a zločestu djecu pozlaćenim šibama.

Tko je bio Sveti Nikola?

O svetom Nikoli ispričane su mnoge legende, ali najvažnije je da su njegova dobrota, velikodušnost i dobra djela nadživjela čuda koja mu se pripisuju i osigurali održavanje tradicije slavljenja tog sveca.

U istočnom svijetu svetog Nikolu najčešće povezuju s povijesnom osobom, biskupom Nikolausom iz grada Myre u današnjoj Turskoj.

Biskup Nikolaus preminuo je 6. prosinca pa se taj se datum slavi kao njegov dan i predstavlja uvod u božićne svetkovine. Živio je i djelovao u 4. stoljeću, u doba rimskog cara Konstantina Velikog, koji je izjednačio kršćanstvo s ostalim religijama. Rođen je u maloj Aziji od kršćanskih roditelja i vrlo rano se zaredio za svećenika.

Legende o Nikolausu

Poznate su razne legende o biskupu Nikolausu, primjerice da je spasio kćeri osiromašenog plemića podarivši im vrećice zlatnika kao miraz, spasio je brod od potapljanja na olujnom moru postavši zaštitnikom pomoraca te je oživio djecu koju je zločesti gostioničar umorio i tako postao zaštitnikom male djece.

Poznat nam je još jedan legendarni Nikola, sveti Nikola Totentinski, kome pripisuju mnoga čudesa.

Ovaj svetac propovijedao je ljubav među ljudima i pomagao siromašnima. U znak zahvalnosti 1350. godine iznad groba sv. Nikole u Tofentinu izgrađena je bazilika.

Legende o dva sveca stopile su se u jedan lijepi običaj iskazivanja ljubavi prema djeci i našim bližnjima.

I još jednom podsjećamo - uglancajte svoje čizmice!