DAN PLANETE ZEMLJE

Autor: Maja Poslon Živković, 22. 4. 2018.

Diljem svijeta na današnji dan, 22. travnja, obilježava se Dan planete Zemlje. Uz svu silu praznika i svetkovina današnji je dan poseban. Obilježava se na svakom kutku našeg svemirskog broda, našeg doma. Zemlja je samo jedan od preko tri tisuće danas poznatih planeta u svemiru. Znamo da planetarnih sustava ima bezbroj, no Zemlja nije bilo kakav planet. Zemlja je naš roditeljski planet, nastao prije 4.5 milijardi godina. Otada pa do sada iznjedrio je mnoštvo biljnih i životinjskih vrsta, uključujući i homo sapiensa.

Ovogodišnji Dan planete Zemlje fokusira se na problem zagađenja okoliša plastičnim materijalima. Plastični materijali čovjekov su izum. Plastika je sastavni dio našeg življenja, pokazala se izvrsnom u gotovo nebrojenim namjenama. No priča o plastičnim materijalima ima i tamnu stranu. Proces razgradnje iznimno je dugotrajan, opasan po okoliš i životinje. Plastika se može reciklirati i nije joj mjesto u ekosustavu izvan funkcije za koju je namijenjena. Učinimo i sami makar i najmanji korak u očuvanju Zemlje. Ima šest milijardi jedinki homo sapiensa na svijetu i kad bi svatko od nas napravio „sitnicu“ , Zemlja bi nam bila zahvalna. Uostalom, i nama samima je u čistom i zdravom okolišu ljepše i ugodnije.

Moramo znati kako Zemlja može bez nas – mi bez nje ne možemo. Proteći će puno vremena prije nego se naša vrsta bude morala zahvaliti Zemlji na svemu što je poput brižnog roditelja napravila za nas. Uvjeti za život uz današnje poznavanje nebeskih zakonitosti ovdje će potrajati još milijardama godina. Hoćemo li naš dom čuvati i odnositi se prema njemu s poštovanjem (poput dobre djece spram roditelja) ili ne - ovisi o nama samima.

Dan planeta Zemlja prvi je puta organiziran 1970., a priču je pokrenuo John McConnell u SAD.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kada je u manifestacijama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo veliki poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine, kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga, usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština UN-a 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje kako bi se ojačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.