ZAPAMTITE VUKOVAR!

Autor: Maja Poslon Živković, 17. 11. 2018.

Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, koja se tradicionalno obilježava 18. studenog svake godine u počast poginulim, stradalim i nestalim osobama koje su izgubile život u Domovinskom ratu 1991. godine, i u našoj je školi na prigodan način obilježen ovaj dan.

Danas, više od četvrt stoljeća poslije, izražavamo sućut obiteljima stradalih, ali s ponosom gledamo na neuništiv i nerazoriv duh toga grada u nadi da će i u mirnodopskome razdoblju uspjeti očuvati svoj identitet i othrvati se prijetnjama depopulacije i raseljavanja.

"Priča o gradu" je vjerojatno najpoznatiji esej iz pera Siniše Glavaševića, stoga ne čudi činjenica da je nezaobilazan u ovakvim trenucima odavanja počasti svim poginulima i nestalima u Vukovaru.

„Priča o gradu“ je esej iz zbirke "Priče iz Vukovara" u kojoj novinar Siniša Glavašević nadljudskom snagom i srčanošću u neljudskim uvjetima poziva na humanost, ljubav oprost i kraj svakoj mržnji, ali i pokazuje kakve su se strahote događale u Vukovaru.

"Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko ce Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. … Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi. "

Siniša Glavašević, hrvatski novinar (Vukovar, 4. studenoga 1960 – Ovčara, 20. studenoga 1991.)

U holu naše škole postavljen je prigodni pano u čast gradu Vukovaru i svima koji su dali život za njega i za sve nas. Pano su uredili učitelji Boris Šili i Kristina Andračić.

« Ožujak 2024 »