DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Autor: Tihana Geto Pavin, 25. 2. 2020.

Dan ružičastih majica obilježava se svake  posljednje srijede u veljači. Ove godine je to 26. veljače. 2020.

Ideja o obilježavanju Dana ružičastih majica nastala je u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi u mjestu Nova Scotia. Jedan učenik je došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci oboljeloj od raka dojke te je zbog toga postao žrtva vršnjačkoga nasilja. U znak potpore tom dječaku dvojica učenika, David Shepherd i Travis Price, također su odjenuli ružičaste majice i njihov prosvjed protiv nasilja postao je svjetski poznat.

Učenici 1. b razreda u suradnji sa stručnim suradnicama i učiteljicom obilježili su Dan ružičastih majica. Sudjelovali su u radionici koju su odradili u svom razredu i aktivnim sudjelovanjem razvili svijest o navedenom danu. Vrijedne ručice 1. b razreda, uz pomoć učiteljice izradile su malene ružičaste majice na kojima su pisali prigodne poruke upućene djeci. Pisanju poruka pridružili su se i učenici  naše defektologinje. Njihove radove izložili smo u holu šklole.

Stručne suradnice i učiteljica izradile su prigodne letke koji su dostupni svim učenicima  u holu škole ispred uređenog panoa.

„Život često, uz sve lijepe trenutke, nosi i one tamno obojene i teške poput izloženosti nasilju“  , rekao je  Mahatma Gandhi. Bio je prvi čovjek u povijesti koji je proširio načelo nenasilja s pojedinca na društvenu razinu.

Izradile: Renata Siročić Pleić, Anja Majdenić, Tihana Geto Pavin