DAN GRADA DONJEG MIHOLJCA

Autor: Maja Poslon Živković, 27. 9. 2021.

29.rujna, na blagdan svetog Mihaela, obilježava se Dan grada Donjeg Miholjca i slavi blagdan Župe svetog Mihaela arkanđela.

Povijesni značaj
Tijekom mađarske vladavine na našem području osnivane su župe i biskupije. Iz razdoblja biskupa Mavre, koji je ovu dužnost obavljao do 1070. godine, postoji prvi spomen grada Donjeg Miholjca u kontekstu izgradnje crkve. U dokumentu Sabora spominje se kako je 1057. godine darovano zemljište za izgradnju crkve u čast svetog Mihaela. Oko crkve postupno je nastajalo naselje koje se nazivalo Sveti Mihael.

Tko je sveti Mihael?
Uz Gabriela i Rafaela, Sveti Mihael je jedan od trojice arkanđela. Slavi se kao nebeski vojskovođa koji se bori protiv Sotone i demona. U ikonografiji se najčešće prikazuje kao ratnik s oklopom i ognjenim mačem ili kopljem u žaru borbe koji uništava Sotonu prikazanog u obliku zmaja. Rjeđe se prikazuje kako drži vagu, što simbolizira njegovu ulogu onoga koji vodi duše u nebo i “važe” ih na posljednjem sudu. Narod ga priziva kao posebnog zaštitnika protiv sotonskih zamki i opsjednutosti, kao i zaštitnika i branitelja vjere i Crkve.

Sveti Mihael zaštitnik je hrvatske policije i snaga sigurnosti, policajaca općenito, vojnika, pomoraca, bolesnika, radiologa, hitne pomoći, padobranaca, trgovaca. U narodu su poznate mnoge pobožnosti i molitve upućene njemu. Svetome Mihaelu osobito se moli za zagovor u bolesti duše i tijela te na času smrti kada je njegova snažna pomoć još potrebnija i kada je duša pod vrlo teškim napadima Sotone.

Tihana Špoljarić, edukacijska rehabilitatorica

« Ožujak 2024 »