ISTRAŽIVANJE O VRŠNJAČKOM NASILJU U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Valerija Čmelak, 21. 2. 2022.

Dan ružičastih majica obilježili  smo provođenjem te

analizom istraživanja o međuvršnjačkom nasilju

Dan ružičastih majica poznatiji kao Pink shirt day održava se posljednje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u Kanadi kao znak protesta na  incident nasilja koji se dogodio u školi u Nova Scotiji.Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Dan ružičastih majica od 2014. godine organizira se i u Republici Hrvatskoj, a događaj je pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

Aktivnosti se provode u školama, radnim mjestima i svim ostalim mjestima koja su prikladna za održavanje zabavno-edukativnih aktivnosti.

Dan ružičastih majica obilježava se sada već tradicionalno i u našoj školi. Ove godine odlučili smo uz radionice na satovima razrednika napraviti i malo istraživanje kojim smo htjeli dobiti uvid u to koliko su  učenici upoznati s pojmom vršnjačko nasilje, što sve ubrajaju u njega, kolika je prema mišljenju učenika učestalost vršnjačkog nasilja u našoj školi te kako učenici reagiraju u takvim situacijama. Kao metoda poslužio nam je digitalni anonimni upitnik kojega su ispunili učenici od 3. do 8. razreda. Dobiveni rezultati bit će nam smjernica za provođenje daljnjih aktivnosti vezanih uz prevenciju vršnjačkog nasilja. Većina učenika ocijenila je da se izrazito sigurno i sigurno osjeća u školi, što nam je uistinu drago jer godinama kroz projekte  težimo biti ŠKOLA BEZ NASILJA I MJESTO NULTE TOLERANCIJE NA NASILJE.

Analizu istraživanja možete pogledati klikom na sljedeću sličicu.

učiteljica Valerija Čmelak