SVJETSKI DAN SMIJEHA

Autor: Maja Poslon Živković, 2. 5. 2022.

Svjetski dan smijeha obilježava se čak 2 puta godišnje, 10. siječnja i 2. svibnja. To je već dovoljan pokazatelj koliko je smijeh važan i koliki utjecaj ima na naše psihičko zdravlje. Utemeljio ga je Indijac Madan Kataira 1998. godine sa željom da potakne ljude da se što češće smiju.

Smijeh je automatska reakcija na određene vanjske ili unutarnje podražaje, a najčešće ga mogu pobuditi aktivnosti poput škakljanja, humorističnih priča ili misli. Općenito se povezuje s pozitivnim emocijama i smatra se univerzalnim sredstvom komunikacije koje s lakoćom prevladava nacionalne, rasne, vjerske, jezične i kulturne razlike među ljudima svih kontinenata i zemalja.

Rezultati istraživanja pokazali su da je 70% oboljenja povezano sa stresom, a stres i negativne misli smanjuju se smijehom. Smijeh oslobađa od napetosti i tjeskobe te hrani pozitivne osjećaje. Odrasle se osobe u prosjeku smiju 17 puta dnevno, a djeca to čine čak 300 puta u danu.

Smijeh se općenito povezuje s radošću, srećom, dobrim raspoloženjem i predstavlja odličan mehanizam društvene komunikacije. To je stoga jer se ne smijemo samo zbog sreće ili radosti, nego i zato što postoji barem još jedna osoba kojoj možemo prenijeti poruku otvoreno, iskreno i bez zadrške. Istraživanja su pokazala da se čak trideset puta više smijemo u društvu nego kad smo sami. Potrebna nam je još jedna ili više osoba da bismo se smijali zajedno.

Cilj obilježavanja ovog dana je poticanje ljudi na što više smijeha kako bi se osjećali bolje, rasteretili stresa, pojačali imunitet i povećali razinu hormona sreće u tijelu. Stoga, smijte se što više!

Pripremila: učiteljica Kristina Andračić