Jednodnevni izlet učenika šestih razreda

Autor: Branka Cigrovski, 28. 5. 2022.

Naši su šestaši u srijedu, 25.svibnja 2022. godine otputovali u bjelovarski kraj u pratnji svojih razrednika. Otkako su u predmetnoj nastavi, ovo im je prvi zajednički izlet pa je samim time uzbuđenje bilo još veće.

Okupili su se na školskom parkiralištu malo prije 7 sati, pozdravili se s roditeljima te krenuli prema prvoj destinaciji Velikom Grđevcu, malom selu u okolici Bjelovara koje je proslavio književnik Mato Lovrak. Mnoge su generacije učenika odrastale uz Lovrakove romane, a Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice uvrštavaju se u vrh nacionalne dječje književnosti. Najprije su razgledali lokalnu školu u kojoj je Lovrak radio kao učitelj. U školi uspješno njeguju lik i djelo Mate Lovraka i vrlo su ponosni što su njegovi sumještani. Učenici su mogli saznati i čuti neke zanimljivosti o Lovrakovom životu, a i zaviriti u njegovu školsku svjedodžbu.

Poslije razgledavanja spomen-sobe, turistički vlak odvezao je učenike izvan naselja gdje je uređen Kulturni centar Mato Lovrak. Svakako je učenicima najzanimljivija bila replika vlaka, a posebno je zanimljiva činjenica što je izložena parnjača bila korištena za snimanje filma Vlak u snijegu. Učenici su imali prilike kupiti suvenire koje izrađuju u Lovrakovoj školi.

Nakon razgledavanja i upijanja informacija o Lovraku, mnogi su ogladnjeli. Ručak je pripremljen u restoranu planinarskog doma Kamenitovac. Boravak u šumskom okružju, na blagim padinama Bilogore s pogledom na Bjelovar i okolicu mnogima je godio.

Sljedeća je destinacija bio Konjički klub Bjelovar. Lijep doček priredila je ekipa ljubitelja konja i konjičkih sportova. Učenici su mogli saznati, a i vidjeti koliko brige je potrebno za održavanje konja. Neki su se okušali u češljanju dlake i grive, a neki i u čišćenju kopita. Domaćini su se pobrinuli da učenici koji to žele jašu konja što je mnogima bila želja. Uz brigu o konjima učenici su mogli saznati o  postrojbi Bjelovarskim husarima te njihovoj ulozi u hrvatskoj povijesti.

U blizini se 1991. godine dogodila vrlo nezgodna epizoda iz Domovinskog rata. Riječ je o spomen-području Barutana gdje je tijekom ratnih događaja bilo minirano i eksplodiralo skladište oružja. Spretnom intervencijom hrvatskih vojnika spriječena je veća nesreća. Učenici su saznali ukratko i o tom nemilom događaju te razgledali izložene vanjske i unutarnje vojne eksponate.

Pred kraj izleta su obišli staru jezgru grada Bjelovara, upoznali njenu jedinstvenost te se u hladu središnjeg bjelovarskog parka osvježili uz hladan sok ili sladoled.

U večernjim satima učenici su se vratili u svoj Donji Miholjac gdje su ih ponovno na školskom parkiralištu dočekali roditelji. Uz osmijeh i roditeljski zagrljaj, obogaćeni dojmovima i novim iskustvima, vratili su se svojim kućama.

sestra Petra, Mario Pintarić, Lea Mađarić - razrednici šestih razreda