DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Maja Poslon Živković, 7. 2. 2017.

Danas, 7.veljače, se obilježava Svjetski dan sigurnijeg interneta kojem je cilj  promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

U povodu toga Udruga roditelja Korak po korak, koja od 2014. provodi projekt #DeleteCyberbullying, izdala je brošuru namijenjenu roditeljima.

Brošura roditeljima služi kao vodič, mogu se informirati o potencijalnim opasnostima i savjetovati djecu kako se sigurno koristiti internetom. Razvijena je i aplikacija namijenjena djeci, roditeljima, učiteljima. Odrasli mogu provjeriti svoja znanja, a djeca svoja iskustva.

Roditelji ne mogu imati 100-postotnu kontrolu, ali mogu razgovarati, slušati i prepoznati znakove zlostavljanja ili loših iskustva. Kada je riječ o mlađoj djeci, može im se blokirati pristup nekim stranicama, ali filtri nisu od koristi kada su djeca starija. Poznato je, naime, da je internet jedino područje o kojem djeca u pravilu znaju više od odraslih.

Jedinstvena je to situacija da smo korak iza, ali dužnost je roditelja da se brinu o dobrobiti djece, stoga se ne možemo sakriti iza neznanja pa je iznimno važno razgovarati s djetetom i objasniti mu zašto nije dobro posjećivati određene stranice.

Povodom Dana sigurnijeg interneta, Agencija za zaštitu osobnih podataka (AZOP) snimila je edukativni film pod nazivom “Tko se to šali s mojim podacima”.

« Ožujak 2024 »