BILOGORSKA RAZGLEDNICA - JEDNODNEVI IZLET PETIH RAZREDA

Autor: Zrinka Jurčević, 13. 5. 2017.

Učenici petih razreda posjetili su na jednodnevnom izletu bilogorski kraj, Lovrakov zavičaj, grad poznatog pisca Gorana Tribusona...oživjeli "Bilogorsku razglednicu"

Učenici petih razreda u pratnji svojih razrednika u subotu 6. svibnja 2017. godine posjetili su Veliki Grđevac, rodno mjesto književnika Mate Lovraka, grad Bjelovar i okolna naselja. Putovali su u organizaciji TA „Astralis“. Putovanje je započelo polaskom autobusa u 8 sati sa školskog parikrališta. Autobus je malo ranije pokupio učenike iz Rakitovice. Iako je bilo rano jutro, učenici nisu skrivali uzbuđenje zbog puta. Dobroj atmosferi itekako je pridonosilo vedro i toplo vrijeme.
     Put Podravskom magistralom do Virovitice u autobusu na kat mnogim je učenicma otvorio sasvim drugačije vidike pa su oduševljeno komentirali neke objekte koje inače iz automobila ne mogu vidjeti.  U veselom raspoloženju stigli smo do našeg prvog planiranog odredišta, naselja Veliki Grđevac. Tamo smo posjetili osnovnu školu koja nosi ime po svom najpoznatijem mještaninu. Dočekala nas je učiteljica razredne nastave te u svojstvu vodiča  provela spomen-sobom Mate Lovraka i Centrom Mate Lovraka. Bili smo podijeljeni u dvije skupine zbog ograničenosti prostora što je učenicima druge skupine naročito odgovaralo. Dok su čekali da prva skupina završi razgledavanje spomen-sobe, na školskom su igralištu odmjerili snage s tamošnjim dječacima u nogometu. Nitko nije posve siguran, ali naši su dečki navodno izgubili 4:2. U spomen-sobi učenici su mogli vidjeti neke izvorne predmete iz Lovrakovog života kao i odabrane scene iz igranih filmova koji su snimljeni po njegovim djelima. Mnogim je učenicima bila zanimljiva vožnja turističkim vlakom od škole do Centra Mato Lovrak, izvan naselja. U Centru je bilo posebno zanimljivo vidjeti izvorni vlak koji je korišten za snimanje filma „Vlak u snijegu“ kao i repliku mlina Pere Kvržice i njegove družine. Prije odlaska iz Centra učenici su kupili suvenire na temu Lovrakovih djela.
     Sljedeće odredište tijekom našeg putovanja bilo je spomen-područje „Barutana'', nekadašnje skladište oružja u šumi nekoliko kilometara izvan Bjelovara. To je područje nekim učenicima bilo posebno zanimljivo jer svjedoči o tragičnoj epizodi iz rata za samostalnost Hrvatske. Spomen-područje je brižno održavano zahvaljujući lokalnim braniteljskim udrugama. Tijekom kratke šetnje šumom, učenici su mogli saznati o događajima za vrijeme Domovinskog rata, a oštećena stabla i oronuli stupovi od armiranog betona svjedoče priču koju nam je ispričao naš vodič.
    Tijekom povratka u Bjelovar vodič je ispričao nekoliko anegdota o nastanku Bjelovara i tadašnjoj austrijskoj carici, Mariji Tereziji koja je zaslužna za nastanak grada. U tamošnjem zavičajnom muzeju razgledali smo stalni postav koji prati važnija povijesna razdoblja Bjelovara i okolice. Nakon muzeja prošetali smo gradskim parkom, saznali priču o „Panonskim kitovima“ i uputili se do autobusnog kolodvora odakle smo nastavili svoje putovanje. Za ručak se trebalo  uspeti uz obronke Bilogore do restorana „Vrata Bilogore“ u blizini naselja Veliko Trojstvo. Mnogi će učeniti potvrditi da su u okružju restorana doživljeli dojmove koje će najviše pamtiti s cijelog izleta, ali ne zbog hrane, već zbog trčanja niz i uz obronak što rijeko imaju priliku s obzirom na našu slavonsku ravnicu.
Odmoreni i siti, obišli smo „Svijetle pruge'', galeriju skulptura na otvorenom, potom seosko domaćinstvo u Velikom Trojstvu te smo nakon obilaska krenuli natrag Podravskom magistralom. Usputno stajanje bila je prigoda za potrošnju posljednjih novčića džeparca na sladoled ili grickalice.  Tijekom putovanja, svaki je razred odabrao jednog predstavnika za kviz koji je organizrala turistička agencija. Kviz se sastojao od pitanja vezanih za putovanje. Najviše točnih odgovora ponudila je učenica 5. a razreda Hana Zlatar, dok su učenice 5. b Hana Korov i 5. c  Sara Mrla imale isti broj točnih odgovora. Sve tri sudionice prigodno su nagrađene.
    Umorni, ali puni dojmova, vratili smo se u Donji Miholjac oko 20 sati

.