SRETAN VAM DAN POBJEDE I DOMOVINSKE ZAHVALNOSTI TE DAN HRVATSKIH BRANITELJA!

Autor: Maja Poslon Živković, 4. 8. 2017.

Uz obilježavanje bitke svih bitaka, vojno-redarstvene akcije “Oluja”, kojom je u manje od 48 sati oslobođeno 80% okupiranog hrvatskog teritorija, a ujedno označen i početak cjelovitog oslobođenja RH, čestitamo svih hrvatskim braniteljima, kao i svim Hrvatima Dan hrvatskih branitelja i Dan domovinske zahvalnosti!

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja slavi se u Hrvatskoj svake godine 5. kolovoza kao spomen na pobjedu u Domovinskom ratu. Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji "Oluja".

Oslobađanjem Knina, središta neprijateljske pobune u Hrvatskoj, ostvaren je najvažniji strateško-politički i vojni cilj operacije "Oluja" i cijelog Domovinskog rata. Samo nekoliko dana poslije i na sjevernom dijelu bojišnice neprijateljske snage 21. kordunskog korpusa prisiljene su potpisati predaju.

Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. "Oluja" je uz "Bljesak" ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske.

Praznik se u početku zvao Dan domovinske zahvalnosti. Nazivu je kasnije dodan i Dan pobjede, a od 2008. i Dan hrvatskih branitelja. Zbog dugog punog naziva, kojem se često dodaje i obljetnica VRO "Oluja", u medijima i neformalnoj komunikaciji često se naziva samo Dan pobjede.

Od 1996. svaki se 5. kolovoza u Hrvatskoj obilježava svečanošću podizanja zastave na kninskoj tvrđavi prisjećajući se istog čina iz kolovoza 1995. I u drugim našim gradovima i mjestima organiziraju se koncerti, priredbe i vatrometi u znak obilježavanja ovoga dana.