SVJETSKI DAN BORBE PROTIV DIJABETESA

Autor: Maja Poslon Živković, 13. 11. 2017.

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa se obilježava 14.11. svake godine u preko 170 zemalja svijeta još od 1991. godine kao odgovor na porast broja oboljelih i prijetnju nekontroliranog širenja bolesti.

- Najčešće komplikacije dijabetesa – sljepilo, srčani udar, bubrežna slabost, amputacije.
- Osobe s dijabetesom se ne razlikuju od drugih – ne diskriminiraj ih!
- 1 od 2 osobe s dijabetesom ne zna da ga ima –  jesi li i ti ugrožen?
- Zdravim stilovima života može se prevenirati do 70% slučajeva dijabetesa tipa 2.
- Zdrava i uravnotežena ishrana uveliko smanjuje rizik za obolijevanje.

Diabetes mellitus ili šećerna bolest je stanje povišene količine glukoze (šećera) u krvi. Nastupa kada tijelo ne proizvodi dovoljno hormona inzulina ili taj inzulin više nije djelotvoran. Inzulin je „ključ“ koji omogućuje šećeru da uđe u stanicu. Bez inzulina stanice tijela ne dobivaju iz hrane dovoljno glukoze koja im je potrebna za svakodnevni život. Taj šećer se zadržava u krvi pa nastaje hiperglikemija.

U Europi je oboljelo oko 55 milijuna stanovnika ili 6,7% populacije. U 2013. godini u svijetu je kod 79.000 djece otkrivena šećerna bolest. Smatra se da će do 2035. godine broj dijabetičara u svijetu dostići 592 milijuna.

Simptomi šećerne bolesti su:

- pretjerana žeđ i znojenje,
- učestalo mokrenje,
- zamor i drhtavica,
- zamagljenost pred očima,
- vrtoglavica i zbunjenost,
- posjekotine ili ranice koje vrlo sporo zarastaju.

Ukoliko imate dijabetes:

- izbjegavajte prženu i masnu hranu te slatkiše,
- jedite više svježeg voća,
- vježbajte ili šetajte 30 minuta svaki dan,
- održavajte tjelesnu težinu u granicama normale,
- javite se svake godine očnom liječniku radi kontrole,
- svaki dan pratite i pregledajte stopala radi eventualnih promjena i nikad ne hodajte bosi,
- ne konzumirajte duhan i alkohol.

Važni faktori rizika za nastanak šećerne bolesti su:

- starija životna dob preko 60 godina,
- muški spol,
- prethodna pojava hiperglikemije tijekom trudnoće,
- nasljedni faktor (majka, otac, brat ili sestra koji boluju od šećerne bolesti),
- visok krvi pritisak,
- nedostatak fizičke aktivnosti,
- prekomjerna tjelesna masa.

Prevencija šećerne bolesti podrazumijeva reguliranje tjelesne mase i njeno svođenje na optimalne vrijednosti, što ima značajan utjecaj na smanjenje rizika obolijevanja od dijabetesa i pravovremeno upućuje na potencijalno povećanje rizika.

U holu naše škole postavljen je prigodni pano, kojeg su uredili učitelji Andrea Ham-Tintor i Mladen Loina.

« Ožujak 2024 »