SVJETSKI DAN NEPUŠAČA

Autor: Maja Poslon Živković, 16. 11. 2017.

Svjetski dan nepušača obilježava se svake godine 17. studenog.

Pušenje je uzrok oštećenja kardiovaskularnog sustava i drugih tjelesnih organa. Ono ne izaziva samo smetnje u koronarnim krvnim arterijama, već i u arterijama drugih dijelova tijela (pogotovo perifernim).
Istraživanjem je utvrđeno da od 10 osoba koje imaju otežan protok krvi u perifernim krvnim žilama, devet su pušači. Zbog suženja krvnih žila, oslabljene cirkulacije krvi i nedovoljne prokrvljenosti, mišići ne dobivaju potrebnu količinu kisika, javlja se ishemija muskulature, što stvara njihovo grčenje i bol.
Oko 4.000 tvari u duhanskom dimu udahnute u ljudski organizam i raznesene krvlju po čitavom tijelu oštećuju svaku stanicu pa i stanice koje tvore spolne organe. Fiziologija spolnih organa nakon spolnog dozrijevanja (puberteta) odvija se pod utjecajem živaca, hormona i vegetativnoga autonomnog sustava. Spolni su organi vrlo osjetljivi na vanjske i unutrašnje podražaje i zbog najmanjih oštećenja nastaju poremećaji i smetnje u njihovoj funkciji

Još neke zanimljivosti o štetnosti pušenja možete pročitati na prigodnom panou u holu naše škole, kojeg su pripremile učiteljice Andrea Ham-Tintor, Višnja Shala i Željka Pobi.