ZAGREB - JEDNODNEVNI IZLET 8-IH RAZREDA

Autor: Zrinka Jurčević, 19. 5. 2019.

Osmaši u obilasku hrvatske metropole i pojedinih znamenitosti grada Zagreba

Učenici 8-ih razreda u srijedu 15. svibnja 2019. godine organizirano su posjetili Zagreb, hrvatsku metropolu. Sadržaj je bio raznolik, povezna uz različite interese kao i nastavna područja (hrvatski jezik, povijest, geografiju, fiziku, kemiju, vjeronauk, tehničku kulturu, likovnu kulturu…). Oko organizacije i vođenja pobrinule su se  njihove razrednice. U svim kulturnim ustanovama imali su stručne vodiče, kao i vodiča gradom Zagrebom te vodiča u autobusu.

U ranim jutarnjim i kišnim satima u 6 sati ujutro bio je polazak. Prilagođenom vožnjom uz usputno stajanje oko 10 sati stigli su u Zagreb. Prvo mjesto razgledavanja bio je Tehnički muzej „Nikola Tesla“. Učenici su obišli zbirke raznih tehničkih predmeta, prometala, motora, potom rudnik i planetarij u pratnji stručnog osoblja.

- u očekivanju predavanja u Demonstracijskom kabinetu Nikola Tesla

Vinko Rašić  kao sudionik pokusa Teslinog izuma

Nakon razgledavanja muzeja, organiziran je ručak u pivnici „Medvedgrad“. Nakon ručka laganom šetnjom, na žalost po kiši, došli su do Trga Nikole Šubića Zrinskog, kraće nazvanog Zrinjevac te posjetili Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti. Podijeljeni u dvije skupine obišli su stalni postav u 9 dvorana Stossmayerove galerije starih majstora te se zaustavili kod Bašćanske ploče, originalnog spomenika iz 1100. godine i svjedokom hrvatske pismenosti.

- dio skupine u obilasku Bašćanske ploče

Glazbeni paviljon na Zrinjevcu bio je mjesto sastanka s voditeljicom zaduženom za razgled grada nakon obilaska HAZU-a. Učenici su krenuli u razgled Gornjeg grada – katedrala, Dolac, Kamenita vrata, Trg svetog Marka….Ukratko su čuli zanimljivosti vezane za svaku znamenitost. Nakon obilaska učenici su imali jedna školski sat slobodnog što su uglavnom iskoristili za odlazak u Mc Donald's ili „brzinski šoping“.

U kasnijim popodnevnim satima uputili su se autobusom do Maksimira. Kratko zaustavljanje kod Dinamovog stadiona, a zatim obilazak  Zoološkog vrta grada Zagreba. Unatoč kišnom vremenu, učenici su mogli vidjeti poneke životinje, najviše one koje prebivaju u zatvorenim prostorima.

Nešto prije 19 sati bio je polazak prema Donjem Miholjcu/Rakitovici. Uz jedno zaustavljanje, oko 22,30 učenici su stigli ispred škole, odnosno u svoje mjesto. Program je realiziran u cijelosti.

Zrinka Jurčević, voditeljica