JEDNODNEVNI IZLET 7-IH RAZREDA

Autor: Zrinka Jurčević, 19. 5. 2022.

Učenici 7-ih razreda posjetili Trakošćan, Krapinu i Kumrovec - prvi jednodnevni izlet

Učenici naše škole krenuli su na jednodnevne izlete koji su ujedno i jedna vrsta terenske nastave. Prošle su dvije godine od posljednjih izleta i ekskurzija. Učenici 7-ih razreda u organizaciji svojih razrednica posjetili su 13. svibnja 2022. godine Hrvatsko zagorje.

Posjet Hrvatskom zagorju započeo je dolaskom u dvorac Trakošćan. Prije samog obilaska dvorca uslijedilo je zajedničko fotografiranje. Dvorac su obišli pod vodstvom agencijskog vodiča. Učenici su kratko upoznati s poviješću dvorca, prvim vlasnicima, no najzanimljiviji je bio obilazak – svojevrsna šetnja prošlošću. Nakon kratkog odmora i kupovine prvih suvenira, uputili su se na ručak u restoran u središtu Krapine. Nažalost, zbog snimanja dokumentarnog filma, nisu bili u mogućnosti posjetiti rodnu kuću najpoznatijeg Krapinčanina Ljudevita Gaja. U 15 sati je bio dogovoren posjet Muzeju evolucije. Obilazak muzeja pobudio je veliko zanimanje učenika gdje su u razgovoru sa stručnom voditeljicom pokazali svoje znanje stečeno na redovnoj nastavi. U kasnim popodnevnim satima posjet Hrvatskom zagorju završio je u Kumrovcu. Na putu za Kumrovec se zastalo kraj spomenika hrvatske himne. U etnoselu Kumrovcu dočekao ih je stručni vodič povjesničar. Kratko je objasnio značenje mjesta. Kumrovec je rodno selo nekadašnjeg predsjednika bivše države Josipa Broza Tita, no danas je prepoznat kao velika etnovrijednos. Naime, selo se sastoji od kućica u kojima su tematski prikazani  zanati ili običaji zagorskog čovjeka s kraja 19. i početka 20. stoljeća.  Prvi je i najpoznatiji etnomuzej na otvorenom u Republici Hrvatskoj.

Poslije 18 sati iz Kumrovca krenuli su prema Slavoniji. Stigli su u kasnim noćnim satima. Iako je put bio dug, pomalo naporan zbog vrućine, učenici su bili zadovoljni izletom obogaćeni novim spoznajama o svojoj domovini.

Zrinka Jurčević, Marijeta Veselovac, Anja Slivar – razrednice 7. a, b, c razreda

Trakošćan

Muzej evolucije