Pružimo ruku jedni drugima
Projektni dan uz Međunarodnu godinu solidarnosti održan je u našoj školi pod motom Pružimo ruku jedni drugima. Zadnji dan (30. ožujka) prije proljetnih praznika, učenici su zajedno sa svojim nastavnicima-voditeljima pokazali na koje se sve načine može govoriti, slikati, istraživati, pjevati o zajedništvu, solidarnosti. Rad je bio podijeljen po radionicama od razredne do predmetne nastave.
Veći dio učenika razredne nastave trebao je odraditi radionicu Pružimo prirodi ruku prijateljstva, no zbog kišnog vremena ostali su u učionicama i kreativno osmislili svoje radionice: gledanje filmova s tematikom solidarnosti, zajedništva, razgovor o filmu, pisanje pjesama, izrada plakata.
Posebno treba istaknuti razrednu nastavu iz Područne škole Rakitovica koji su čitavim projektom Srce za Josipa pokazali kako se gradi solidarnost. Tijekom ožujka učenici PŠ Rakitovica s učiteljima i roditeljima izrađivali su uskrsne predmete, potom su organizirali prodajnu izložbu koja će trajati 30. ožujka – 1. travnja. Cilj je skupiti što više novčanih sredstava kako bi se pomoglo Josipu pri liječenju. Na sam projektni dan organizirali su druženje s Josipom, prigodan program i igre. Kao i većina radionica, svoj rad su izložili na plakatima.
Predmetna nastava bila je raspodijeljena u dvadesetak radionica. U radionicama se istraživalo o Crvenom križu, razgovaralo o toleranciji, rasizmu; izrađivali plakati s otiscima dlanova, gledali filmovi o jednakosti. Istraživali su značenje ruke, dlana potom energiju na dlanu ili bili u matematičkom kolu. U radionicama stranih jezika proučavali su tekstove na engleskom jeziku, ispisivali poznate fraze. Na satovima TZK-a osvijestili su važnost tolerancije u sportu. Jedan dio učenika ipak je izašao izvan školskog prostora. Bili su u posjetu korisnicima Dnevnog boravka Crvenog križa te organizirali doručak u prirodi. Usput su naučili pjesmu We are the word i Kad bi svi ljudi na svijetu… Novinari i informatičari su sve to popratili izradivši zajedničku prezentaciju.
Na kraju projektnog dana predstavnici radionica kratko su izvijestili o svom radu, zatim smo čuli izvedbu pjesama We are the word i Kad bi svi ljudi na svijetu… Informatičari su pokazali svoju prezentaciju. Svima se obratio ravnatelj zahvaljujući na vrijednom radu te je čestitao Uskrs učenicima, djelatnicima i njihovim obiteljima.

Zrinka Jurčević, Vlatka Šantoši – voditeljice novinarske radionice Globalno selo

UMANITARNA AKCIJA ZA POMOĆ OSMOGODIŠNJEM DJETETU

JOSIPU SMOLJANCU IZ RAKITOVICE

Učenici i zaposlenici Osnovne škole “August Harambašić” Donji Miholjac i Područne škole Rakitovica uključili su se u humanitarnu akciju za pomoć dječaku Josipu iz Rakitovice.

Josip boluje od autizma, poremećaja komunikacije, te je uz to i astmatičar. Mnogo vremena provodi na raznim pretragama u Dječjoj bolnici u Klaićevoj u Zagrebu. Tamo je odlučeno da su za njegovo zdravlje neophodne terapije u centrima za autizam u Zagrebu. Josip je prvo boravio u centru za autizam Nad lipom 13, a sada svakodnevno od ponedjeljka do petka boravi u centru za autizam u Dubravi u Zagrebu. Za to vrijeme njegova majka boravi s njim u Zagrebu, a preko vikenda se vraćaju u Rakitovicu. Josipu su prošle godine na magnetnom snimanju na Šalati ustanovili cistu na mozgu kod pinealne žlijezde te liječnici smatraju da je ona najvjerojatnije uzrok njegova nespavanja. Ponekad ne spava noćima zbog čega pije lijekove. Lijekovi su izuzetno skupi, a obitelj se snalazi na različite načine pa neke nabavljaju čak i iz Amerike. Uskoro će ići na ponovno snimanje na Šalatu, a ako se cista povećala od zadnjega snimanja, Josip će morati na operaciju. Liječnici su predlagali razne terapije u Engleskoj i Njemačkoj, međutim to je sve neizvedivo jer je takvo liječenje za obitelj nemoguće platiti.

Zaposlenici i učenici Osnovne škole u Donjem Miholjcu proveli su 20.i 21.ožujka 2012.godine u holu škole akciju skupljanja pomoći za Josipovo liječenje.U toj humanitarnoj akciji dobrovoljnim prilozima učenika i zaposlenika prikupljeno je 3.182,80 kn.

Učenici i učitelji PŠ Rakitovica uz podršku mama i baka izrađivali su uskrsne ukrase i kolače koje su 30.ožujka i 1. travnja 2012. godine izložili i prodavali ispred Crkve sv. Jakova u Rakitovici.

Svoj prilog humanitarnoj akciji dale su i Marijine sestre iz Donjeg Miholjca, Udruga žena iz Rakitovice, Dječji vrtić „Pinokio“ te gospodin Zdravko Živković iz Donjeg Miholjca.

Josipovoj majci je 1. travnja u nazočnosti predstavnika učenika i učitelja iz PŠ Rakitovica uručena ukupna novčana svota 7.500,00kn .

Želimo Josipu od srca brz oporavak.

PROJEKTNI DAN U PŠ RAKITOVICA - SRCEM ZA JOSIPA

SRCEM ZA JOSIPA!