2018-05-08 22:08:28

KREATIVNI NATJEČAJ ART(D)EKO KNJIGA

Učenice 3. c razreda osmislile su i izradile eko-slikovnicu od recikliranog papira kojeg su izradili u razredu. Ilustracijama od prirodnih materijala popratile su tekst Andersenove priče Tratinčica, a gotovu slikovnicu poslali smo u knjižnicu Osnovne škole kralja Tomislava u Našicama. 
Tako je i naša škola sudjelovala na prvom kreativnom natječaju Art(d)eko knjiga.

 

Travanj je mjesec u kojem obilježavamo Dan planeta Zemlje, ali i Međunarodni dan dječje knjige. 18. travnja 2018. održali smo u 3. c razredu Večer s Andersenom, gdje je moj zadatak, kao knjižničarke, bio upoznati učenike s nekom manje poznatom Andersenovom bajkom. Kako je na satima razrednika ovaj razred izrađivao reciklirani papir, rodila se ideja da to bude baš priča Tratinčica i da čitanje bude samo prvi korak koji će voditi ka izradi eko-slikovnice koja bi prigodno povezala dječju književnost i ekologiju. 

Skupini djevojčica - Zrinki Puljić, Lani Marjančić, Petri Kolarić, Leoni Horvat, Dini Milić, Tini Staklenac i Nikol Bucko – zamisao se svidjela te su se rasporedile u parove. Svaki par osmislio je po dva prizora iz priče. Nastavnica Valerija i asistenica Manuela pomogle su nam u organizaciji i nabavci potrebnih materijala, ali i u koracima koji su prethodili samoj izradi slikovnice (izrada recikliranog papira). Djevojčice su bile vrijedne, zainteresirane i vrlo kreativne te su u dva školska sata zamišljeno i ostvarile, uz malu pomoć školske knjižničarke.

Glavna poruka samog djela je da olako shvaćamo svijet - prirodu oko sebe. Životinjice imaju svoje potrebe i briga za njih je dugotrajna odgovornost, a ne igra na jedan dan. Također i biljke nastaju i umiru u prirodi s razlogom, ne samo da bi bile lijepe negdje u vazi. 


Slikovnica je napravljena od recikliranog materijala kako bismo sačuvali ljepotu prolaznih stvari i poslali poruku o važnosti čuvanja prirode i svih živih bića u njoj. Za izradu ilustracija djevojčice su upotrijebile: prešano cvijeće (tratinčice), raznobojnu vunu, drvene štapiće, vatu, ostatke tkanine, sjemenke, špagu, papir, te na kraju za uvez metalnu kariku.

Na natječaj je pristiglo 10 radova u čijoj je izradi  sudjelovalo  12 mentora i 72 učenika iz 8 osnovnih škola (OŠ Popovac; Prosvjetno-kulturni centar Mađara u Osijeku; OŠ Antuna Mihanovića, Osijek; OŠ Dore Pejačević, Našice - PŠ Vukojevci; OŠ Josipovac; OŠ „August Harambašić“, Donji Miholjac; OŠ Ladimirevci - PŠ Ivanovci; OŠ kralja Tomislava, Našice). 
Stručno povjerenstvo činili su Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja, Našice, Jelena Lulić profesorica povijesti umjetnosti u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek i Ivan Hajek, profesor povijesti umjetnosti u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga, Našice.


U ponedjeljak, 7. svibnja 2018. saznali smo i rezultate. Najboljim je radom proglašena neobična Knjiga u šeširu učenika 4. razreda OŠ Popovac i njihove mentorice knjižničarke Marijane Kuna.
Čestitamo nagrađenima, a mi smo zadovoljni jer smo ostvarili osnovni cilj natječaja -  poticanje kreativnog umjetničkog izražavanja učenika uz primjenu ekoloških načela.
                                                                     školska knjižničarka Anamarija Hat

 


Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac