Eko vijesti

Ukratko od 2006. do 2009. godine

Školsko dvorište uljepšano novim zelenim biljkama

U našem školskom dvorištu bio je jedan stari jorgovan koji nije održavan pa je prodivljao. Bio je širine 2 m i protezao se 4 m u visinu, u njega se bacao otpad, razne boce i bio je leglo štakora. U suradnji s Karašicom - Vučicom taj stari jorgovan je izvađen te su na njegovo mjesto posađene smaragdne tuje. Na tom projektu radili su učenici sedmih i osmih razreda, ročnici te pomoćno - tehničko osoblje. Na sjevernoj strani, ispred školske kuhinje, također je uređen travnati prostor na kojem je posađeno 20 ukrasnih biljaka (tuja fletcher, uspravne tise, jumperusi,danice, globose, itd.). Ukrasno bilje sadili su učenici i pomoćno - tehničko osoblje. Također i ispred južnog dijela nastavno - športske dvorane posađena je jedna srebrna smreka i pet tuja columna.
Sve ove sadnice nabavljene su u obližnjem rasadniku ukrasnog bilja. Također je novina od ove školske godine, da razrednici sa svojim razredima svakodnevno izlaze u školsko dvorište i sustavno uređuju školski okoliš (skupljanje lišća, odlaganje lišća na kompostište, skupljanje papira i druge poslove vezane za uređivanje školskog okoliša). Trenutno je u tijeku impregranica (zaštita) staroga hrasta, formiranje učeničkih eko - patrola, te projekt obnavljanja zelene eko zastave.
Nove zelene biljke učinile su okoliš naše škole još ljepšim.

Stari hrast

Jedan od ovogodišnjih projekata eko-škole svakako je impregnacija staroga hrasta, simbola školstva u Donjem Miholjcu, koji je zbog bolesti srušen u svojoj gotovo 250-oj godini. Zahvaljujući prijateljima naše škole; gospodinu Miroslavu Černogi, Hrvatskim šumama, Karašici-Vučici d.o.o. i INI - Industriji Nafte d.d. Zagreb, SD naftaplin, Sektoru proizvodnje nafte i plina, Okrugu Slavonija, Pogonu Beničanci, stari je hrast zaštićen i prebačen na postolje koje se nalazi u školskome dvorištu. U proljeće je predviđeno postavljanje spomen-ploče s podacima o starome hrastu.

KVIZ IZ PRIRODE ZA 6. RAZREDE

U holu Osnovne škole "August Harambašić" Donji Miholjac 11. travnja 2008. održan je kviz iz prirode za 6-te razrede. Natjecali su se članovi svih šestih razreda, iz svakog razreda četiri učenika. Nastavnica iz informatike na projektoru je pokazivala zadatke, koje je pripremila nastavnica iz prirode i biologije. Tema kviza bilo je more i životinje u njemu. Namjera kviza je da se pokaže kako i učenje može biti zabavno. Bilo je zanimljivo i u produžecima. Na kraju je pobijedio 6. b razred. Najuspješniji su dobili i lijepe nagrade. Natjecanje su pratili učenici 3. razreda i 7. c. Nakon kviza su učenici 7. c prikazali prezentacije o gmazovima.

Filip Kosić i Željko Ronta, 7. c

EKO-UČIONICA U ŠKOLSKOM PARKU

Školski park Osnovne škole August Harambašić Donji Miholjac, koji se nalazi između zgrada škole i Doma zdravlja, bio je du dosta lošem stanju. Budući da se već dva desetljeća u njemu nisu poduzimali nikakvi koraci koji bi osiguravali sigurnost onih koji ga posjećuju, donesena je odluka o uređenju.
Uklanjaju se divlje grane, tj. suhe i trule koje pri jačem vjetru prijete da se otkinu. Zahvaljujući dobroj suradnji s DVD-om Donji Miholjac, uklonjene su. Sljedeći korak je postavljanje kružnih klupa i pravljenje eko-učionice koja će biti namijenjena za izvanučioničnu nastavu. Na krajnjoj južnoj strani dvorišta posađeno je 50-ak smreka prošle jeseni, a prostor će učiniti i novo pročelje na školskoj zgradi. Radovi su započeli krajem ožujka 2008. godine te još uvijek traju.
U akciji su sudjelovali radnici DVD-a i prijatelji škole uz pomoć pokretnih vatrogasnih ljestava na kamionu, visine 32 m. Namjera uređenja je povećanje sigurnosti učenika i građana Donjeg Miholjca te kako bi svi nesmetano mogli uživati u lijepom okolišu škole.

Karolina Kaser, 7. c

« Veljača 2020 »