Učitelji

NEKOLIKO SAVJETA ZA USPJEŠAN RAD S UČENICIMA S DISLEKSIJOM

Autor: Renata Siročić-Pleić, 25. 10. 2016. 10:32

Učenicima s disleksijom može se pomoći da lakše svladaju školske zadatke i budu u njima uspješniji.

Neki od načina su.

• za tekst koji treba pročitati učenik sa disleksijom koristiti font slova 14 i oblik slova Arial
  • upotrebljavati podebljana slova, izbjegavati kosa slova i podcrtani tekst (jer vizualno spaja riječi)
  • povećati razmak između slova i redaka i odvajati redove dvostrukim razmakom
  • retke poravnavati na lijevoj strani, izbjegavati dvostruko poravnavanje
  • ne koristiti pozadinsku grafiku jer tekst može učiniti teško uočljivim
  • ne počinjati rečenicu na kraju reda
  • upotrebljavati široke margine
  • izbjegavati pisanje rukom
  • dati dodatno pojašnjenje kratica, nepoznatih i dijalektalnih riječi

Osim toga, treba:

• postavljati jednostavnia, precizna i jasna pitanja i upute
  • ne postavljati dvosmislena pitanja ili pitanja u obliku višesložnih rečenica
  • dati mogućnost nadopunjavanja odgovora ili zaokruživanja točnih odgovora
  • pojasniti pjesničke slike i figure u tekstovima teške za razumijevanje
  • dodatno pojasniti riječi za koje se pretpostavlja da učenik ne razumije treba
  • kod jezičnih teškoća ne zahtijevati da se učenik izražava semantički složenim rečenicama, usmeno i pismeno
  • produžiti vrijeme rada
  • kod dužih ispita, učeniku davati zadatke dio po dio
  • veću težinu dati usmenom izlaganju učenika

UČIMO ZAJEDNO Vijest ima dokument u privitku

Autor: Renata Siročić-Pleić, 15. 6. 2015. 13:22

Učimo zajedno

U okviru projekta Učimo zajedno, čiji je nositelj bila Osječko-baranjska županija, ove su školske godine učenicima naše škole, kojima je to bilo najpotrebnije, osigurani pomoćnici u nastavi.

Kako bi se svi koji sudjeluju u odgoju i obrazovanju djece s teškoćama u razvoju još više senzibilizirali, ali i dobili neka stručne znanja, u okviru Projekta izdan je i priručnik koji možete pogledati u nastavku.

GRAĐANSKI ODGOJ Vijest ima dokument u privitku

Autor: Branka Cigrovski, 11. 9. 2014. 15:39

Građanski odgoj

PRIRUČNICI ZA PROVOĐENJE ZDRAVSTVENOG ODGOJA Vijest ima dokument u privitku

Autor: Branka Cigrovski, 5. 9. 2013. 09:20

Priručnici

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje objavili su tri priručnika za provođenje nastave zdravstvenog odgoja na satu razrednika. Priručnici su namijenjeni učiteljima, nastavnicima i stručnim suradnicima. Tisakni su u 30.000 primjeraka i bit će ovog tjedna dostavljeni svim školama, a objavljujemo ih i na internetskim stranicama AZOO-a.

ZDRAVSTVENI ODGOJ Vijest ima dokument u privitku

Autor: Branka Cigrovski, 5. 9. 2013. 09:11

Zdravstveni odgoj

Svrha zdravstvenog odgoja je uspješan razvoj djece i mladih da bi stasali u zdrave, zadovoljne, uspješne, samosvjesne i odgovorne osobe. Opći cilj zdravstvenog odgoja, temeljen na holističkom poimanju zdravlja, jest promicanje zdravlja, zdravih stilova života i usvajanje zdravih životnih navika kroz interdisciplinarni rad i provedbu odgojno-obrazovnih sadržaja u okviru obveznih i izbornih predmeta, školskih preventivnih programa, projekata i sadržaja pripremljenih za provedbu na satu razrednika.

UPUTE ZA RAD NA ŠKOLSKOM WEB-U Vijest ima dokument u privitku

Autor: Branka Cigrovski, 15. 11. 2012. 16:00

CMS sustav

Ako se zainteresirani za objavljivanje materijala na web stranicu Škole u privitku možete pronaći upute za rad.

KURIKULUM ZDRAVSTVENOGA ODGOJA

Autor: Branka Cigrovski, 25. 10. 2012. 12:52

Zdravstveni odgoj

Od ove školske godine u sve osnovne i srednje škole uvodi se Kurikulum zdravstvenog odgoja koji će se provoditi kroz sadržaje integrirane u nastavne programe predmeta, sate razrednika, školske projekte i druge školske aktivnosti.

NOVOSTI U E-MATICI

Autor: Branka Cigrovski, 25. 9. 2012. 18:24

E-matica

Na Portalu za škole uređen je novi dio weba na adresi www.skole.hr/eMatica, namijenjen korisnicima eMatice. Na tom dijelu portala dostupne su najnovije vijesti vezane uz rad u aplikaciji, nadogradnje sustava i nove funkcionalnosti. Na novim stranicama možete pronaći i sve informacije o aktualnim radnjama koje se provode u eMatici kao i upute za pravilno provođenje istih. Izdvojena su često postavljana pitanja korisnika uz kratak odgovor odnosno uputu kako postupiti u pojedinim situacijama.

UPUTE ZA RAD U E-MATICI Vijest ima dokument u privitku

Autor: Branka Cigrovski, 14. 6. 2012. 12:25

E-matica

Upute za rad u e-matici.