Svjetski dan šećerne bolesti

Autor: Dražen Ćosić, 13. 11. 2023.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14.11. s ciljem podizanja svijesti o utjecaju šećerne bolesti na samog bolesnika i njegovu obitelj, promicanja edukacije obitelji i oboljelih te ukazivanja na važnost prevencije i pravilnog liječenja.

Šećerna bolest (lat. diabetes mellitus) je kronična metabolička bolest karakterizirana kontinuirano povišenim vrijednostima glukoze u krvi (GUK). Uzrok visokih vrijednosti glukoze je nedostatak hormona inzulina ili neosjetljivost perifernih tkiva na normalne razine tog hormona. Inzulin je hormon gušterače koji omogućava ulazak glukoze u stanice gdje se njezinom razgradnjom oslobađa energija za životno važne kemijske procese.

Najčešći oblici šećerne bolesti:

• tip 1 – u pravilu se javlja kod djece i mladih, gušterača ne proizvodi inzulin, sintetski inzulin neophodan u liječenju •
  • tip 2 – učestaliji kod starijih i pretilih osoba (u posljednje vrijeme i kod pretilih adolescenata), gušterača proizvodi nedovoljnu količinu inzulina, sintetski inzulin nije neophodan u liječenju.

Komplikacije šećerne bolesti mogu biti akutne i kronične. Akutne komplikacije su poremećaji metabolizma nastali zbog izrazito niskih (hipoglikemija) ili visokih (hiperglikemija) vrijednosti GUK. Akutne se komplikacije mogu razviti u školskom okruženju i zahtijevaju brz i primjeren odgovor. HIPERGLIKEMIJA = stanje visokih vrijednosti GUK (izmjer

Priloženi dokumenti:
Kokin_i_Siljin_zabavni_dan.pdf (4.41 MB)