JR NBA natjecanje za djecu osnovnih škola

Autor: Renata Siročić-Pleić, 22. 1. 2024.

Ovog je vikenda započelo drugo po redu Jr. NBA natjecanje u košarci za djecu osnovnih škola od 1. do 4. razreda

Drugu godinu zaredom održava se tzv. Jr NBA, natjecanje u košarci, za djecu osnovnih škola, za učenike od 1. do 4. razreda.

Trideset osnovnih škola koje sudjeluju u natjecanju predstavljaju 30 trideset NBA klubova, a natjecanje se održava pod pokroviteljstvom NBA Europe i HKS-a u dvije konferencije (Jug i Sjever), a u svakoj konferenciji nalaze se tri divizije.

Ove godine u natjecanju sudjeluje i košarkaška reprezentacija Osnovne škole „August Harambašić“ Donji Miholjac pod vodstvom vanjskog sportskog suradnika Marka Prusine i dio je konferencije Sjever i divizije Istok.

Konferenciju Sjever čine Divizije Centar (ZG), Sjever (Križevci) i Istok (Osijek). U Diviziji Istok (Osijek) nastupaju osnovne škole iz Županje, Belog Manastira, Osijeka, Đakova te Donjeg Miholjca.

Naša osnovna škola predstavlja NBA klub „Minnesota Timberwolves“, a za nju nastupaju učenici Noa Prusina, Mihael Vorgić, Mislav Pleša, Adam Raštegorac, Mateo Ljubičić, Ivan Vrban, Noel Gazdek, Jura Bebek, Petar Drenić, Šimun Kalazić, Tin Parađiković, Jerko Petriševac, Borna Horvat, Maja Stanković i Mia Rendulić.

Unutar divizije igra se dvokružno, svatko sa svakime, a naši učenici imali su izvrstan vikend pobijedivši u prvom krugu Beli Manastir Utah Jazz rezultatom 37:4 te Županju Denver Nuggets rezultatom 25:12 te su u uzvratu s istim ekipama ostvarili nove dvije pobjede, protiv Županje 15:11 i Belog Manastira 28:7.

Osnovna škola „August Harambašić“ Minnesota Timberwolves trenutno drži vrh svoje divizije s 4 pobjede u isto toliko utakmica, a idući vikend naši košarkaši u Đakovu igraju po dvije utakmice protiv ekipe Đakovo Portland Trailblazersi i ekipe Osijek Oklahoma City Thunder.

Nakon tih utakmica se uspoređuju rezultati svih triju divizija unutar Konferencije Sjever te najboljih osam ekipa ide u play-off i daljnje natjecanje.

Najbolje dvije ekipe iz Konferencije Jug i Sjever igraju Final four u Osijeku, a ukupni pobjednik postaje prvak Jr NBA lige za 2024. godinu.