SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS

Autor: Marko Mikić, 11. 2. 2024.

Svake prve srijede obilježava se Svjetski dan čitanja naglas. U trećim razredima glasno smo čitali bajke i vlastite priče i na taj način proslavili moć riječi .

Obilježavanje Svjetskog dana čitanja naglas pokrenula je 2010. godine organizacija LitWorld (https://www.litworld.org) s ciljem da se omogući pravo na čitanje i obrazovanje baš svakom djetetu na svijetu. Čitanje naglas pozitivno utječe na uspješan razvoj djeteta, osim što razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, te širi granice mašte i potiče kreativnost. Pravo na čitanje i pisanje pripada svima, a mi odrasli imamo odgovornost i obavezu stvoriti društvo u koje je obrazovanje i tehnologija dostupna baš svakome djetetu.

Poučavamo učenike i njihove roditelje da je čitanje vještina od neizmjernog značaja, ne samo zbog elementarne pismenosti i mogućnosti obrazovanje, već i zbog razvoja empatije koja se oblikuje u najranijoj dobi.

3.a razred ovaj mjesec obrađuje narodne bajke za lektiru. Kako bismo ih motivirali za čitanje priča, ali i dodatno pojasnili pojam narodne, tj. usmene književnosti, u dogovoru s učiteljicom Marijom odlučili smo glasno čitati bajku Dvanaest princeza  kako su ju zapisali braća Grimm. učenici su se trudili čitati što su ljepše mogli. Bili su glasni, jasni i ponosni na svoju vještinu čitanja. Bajka im nije bila poznata, a susreli su se i s nepoznatim riječima. Razgovarali smo o prošlim vremenima kada se puno pričalo i slušalo, a malo čitalo - što zbog neznanja, što zbog nedostupnosti knjiga. Tradicija pričanja priča nepoznata je današnjim učenicima - svijet bez ekrana u kojem priče putuju od starih do mladih naraštaja i pri tome se mijenjaju i nadopunjuju da bi današnje naraštaje dočekale u pisanim oblicima. Nakon pročitane bajke učenici su dobili zadatak pronaći bajku, koju smatramo našom narodnom pričom, a koja jako nalikuje pročitanoj priči braće Grimm.

Učenici 3.b razreda i njihova učiteljica Mirela pristali su sudjelovati u izazovu stvaranja vlastitih priča. Ideju za tu aktivnost odabrali smo s popisa ponuđenih mogućnosti obilježavanja dana glasnog čitanja (https://www.litworld.org/worldreadaloudday).  I učenicima i učiteljici svidjela se pomisao da baš svatko od nas ima nešto važno za ispričati, neko baš svoje iskustvo iz kojeg svi mi možemo nešto naučiti. Mali trenutci pletu priču našega života , a učenici trećeg razreda već imaju bogato iskustvo i sa srećom i tugom, s očekivanjima i padovima, s pobjedama i porazima. U srijedu je svatko od njih dvadesetak glasno pročitao svoju priču, a na kraju sata shvatili smo koliko im je puno značilo što su imali priliku da se njihov glas čuje. Kratke priče učenika možete pročitati u priloženoj prezentaciji.

Na kraju dana učenici su bili ponosni jer su baš svi dobili priliku da se njihov glas čuje, a mi učitelji uvijek smo zadovoljni kada ovakve aktivnosti zainteresiraju učenike i potaknu ih na aktivnost.

učiteljice Marija Jarabek, Mirela Ćosić i stručna suradnica Anamarija Hat