AKCIJA "POŠTUJMO NAŠE ZNAKOVE"

Autor: Branka Cigrovski, 4. 9. 2014.

S ciljem da privuče pozornost javnosti, posebice sudionika u prometu na sudjelovanje djece u prometu, a posebno djece koja po prvi puta kreću u školu i koja će se samostalno kretati u prometu, Ministarstvo unutarnjih poslova od 1995. godine provodi akciju „Poštujte naše znakove“.

Ove godine škola počinje 8. rujna, a policija će kao i ranijih godina pa tako i ove, početkom nove školske godine 2014./2015. provoditi preventivno represivne aktivnosti u sklopu Akcije Poštujte naše znakove. Svakog dana u mjesecu rujnu, posebno u vrijeme početka i završetka nastave, policija će sukladno sigurnosnoj prosudbi i analizi pojačano operativno-preventivno pokrivati prilazne ceste, ulice i raskrižja u blizini škola, radi nesmetanog i što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u i iz škole. To se posebno odnosi na pojačane mjere prema nediscipliniranim vozačima, onima koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na obilježenom pješačkom prijelazu, sankcioniranje nepropisno parkiranih i zaustavljenih vozila u zonama škola, kao i na pojačanu kontrolu brzine kretanja vozila na prometnicama u zonama škole.

S obzirom da će velik broj učenika do škole ići autobusnim prijevozom u vrijeme trajanja akcije policija će pojačano nadzirati i autobuse koji prevoze djecu. Prilikom nadzora kontrolirat će se tehnička ispravnost vozila, da li vozilo posjeduje Potvrdu o ispunjavanju uvjeta za autobus kojim se prevoze djeca propisanu Pravilnikom o uvjetima koje moraju ispunjavati autobusi kojima se prevoze djeca („NN“ br. 100/08 i 20/09), ali i poštivanje svih ostalih odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Policija će nadzor obavljati tijekom redovnog obavljanja službe, ali i organiziranjem ciljanih, zasebnih akcija u suradnji s inspektoratima cestovnog prometa, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

U prilog ovoj akciji ide i to da se broj smrtno stradale i ozlijeđene djece smanjio od kako se počelo s provođenjem ove akcije.

S toga iz Ministarstva unutarnjih poslova apeliraju na sve vozače i sudionike u prometu na povećan oprez i maksimalnu pozornost u prometu, poštivanje prometnih propisa, posebno brzine kretanja na prometnicama, a naročito u zonama škola i blizini pješačkih prijelaza jer su djeca (prvašići) koji po prvi puta sudjeluju u prometu zbog nižeg rasta teže uočljiva u prometu, zbog zaigranosti često reagiraju impulzivno i nenadano i nemaju još u potpunosti razvijen osjećaj za procjenu opasnosti.

Roditeljima se savjetuje da pokažu svojoj djeci najsigurniji put do škole, da ih osobno dovedu i dođu po njih po povratku iz škole. A ako djecu dovoze vozilima, da svojim primjerom ukažu na uzorito ponašanje u prometu (propisane brzine, parkiranje i sl.), no i da na isto tako propisan način vežu svoju djecu kada ih prevoze u vozilima.

Policija je vezano za provođenje ove akcije tijekom mjeseca kolovoza provela određene aktivnosti i zajedno sa predstavnicima tijela jedinica lokalne i područne samouprave nadležnim za promet, te poduzećima nadležnim za održavanje prometnica izvršila pregled prometnica i prometne signalizacije u blizini škola, te je zahtijevala otklanjanje uočenih nedostataka.

Zbog činjenice da prometni odgoj i obrazovanje djece u poznavanju prometnih propisa ima veliku ulogu u povećanju sigurnosti cestovnog prometa, kao i podizanja prometne kulture općenito, policijski službenici će tijekom mjeseca rujna održati predavanja i razgovore u svim prvim razredima osnovnih škola s ciljem upoznavanja djece sa temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, prisustvovati će i prvom roditeljskom sastanku u školama kako bi roditeljima ukazali na najvažnije poruke o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu. Roditelji stoga trebaju i sami svojim osobnim primjerom pokazati kako se pravilno ponašati u prometu, a ne lošim primjerima i nepoštivanjem prometnih propisa kod djece stvarati loše navike jer time ugrožavaju i njihovu sigurnost pri sudjelovanju u prometu.

Skrećemo i pozornost na mogućnost korištenja web-aplikacije za učenje i provjeru znanja iz prometne kulture – „Prometna učilica“, koja je dostupna putem interneta na adresi  http://prometnaucilica.skole.hr.

Izvor: http://www.skole.hr/vijesti/od-svuda?news_id=10272