HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN

Autor: Lara Job, 9. 9. 2014.

Početci olimpijskih igara odvijali su se u Olimpiji na grčkom poluotoku Peloponezu. Bila su to sportska natjecanja koja su prema mjestu održavanja  dobila naziv igre olimpijade

Hrvatski olimpijski dan

Nitko ne zna kada su počele, ali prvi pisani trag potječe iz 776. godine prije Krista. Igre su se održavale na istom mjestu svake četvrte godine, a to četverogodišnje razdoblje dobilo je naziv olimpijada te je predstavljalo jedinicu vremena.

Sportaši su trenirali i natjecali se bez odjeće, jer su Grci smatrali da je ljepota gologa tijela odražava unutarnju ljepotu čovjeka. Sportaši su prije vježbanja mazali tijelo maslinovim uljem i posipali se sitnim pijeskom.
Ulje i pijesak su pomagali u održavanju tjelesne temperature i stvarali zaštitu od sunca, ali i od trenerove palice kojom bi ih udarao ako ne bi pravilno izveli vježbu.
Pobjednici igara dobivali su vijenac od maslinovih grančica također je dobivao i crvenu vunenu vrpcu te palmin list. Pobjednik je bio slavan. Klesali su se njegovi kipovi i o njemu pisali stihovi.  U nekim gradovima se kovao novac s likom pobjednika da ne bi bio zaboravljen.

Olimpijske igre modernog doba

Francuski povjesničar Pierre de Coubertin (1863. -1937.) nadahnut antičkim igrama olimpijade, osmislio je suvremene olimpijske igre i u parizu 1894. osnovao Međunarodni olimpijski odbor.
Prve olimpijske igre modernog doba održane su 1896. u Ateni (Grčka), gdje su sudjelovali sportaši iz cijeloga svijeta.  Održavaju se svake četvrte godine u velikom broju sportova.
Natjecati se mogu svi osim žena, kojima je sudjelovanje dopušteno tek 1900. na Olimpijskim igrama u Parizu, i to samo u tenisu i golfu. Zbog predrasuda se smatralo da žene koje se bave sportom gube na ženstvenosti, da čak postaju neplodne ako se bave sportom. Predrasude su postupno nestajale i situacija se polako mijenjala.
Porast popularnosti zimskih sportova doveo je do Prvih zimskih olimpijskih igara koje su održane 1924. u Francuskoj. Danas se ljetne i zimske olimpijske igre održavaju naizmjence svake druge godine.