UČITELJI I UČENICI NAŠE GLAZBENE ŠKOLE VRATILI SE IZ POLJSKE

Autor: Marija Galović, 21. 9. 2014.

Završilo je petodnevni boravak naših učitelja i učenika u Osnovnoj glazbenoj školi u Poljskoj

Učenici i učitelji Osnovne glazbene škole pri Osnovnoj školi "August Harambašić" Donji Miholjac gostovali su u Poljskoj u razdoblju od 11.9.2014. do 15.9.2014. godine.

U četvrtak 11.9.2014. godine naši su učenici i učitelji u jutarnjim satima krenuli u Poljsku, na gostovanje Glazbenoj školi u Mikluszowicama. Putovanje je trajalo 12 sati. U Mikluszowicama je bio veličanstven doček koji su nam priredili gradonačelnik Drwinie, konzul, ravnatelj Glazbene škole, ravnateljica Osnovne škole, profesori i učenici Glazbene škole i njihovi roditelji. Doček je obogaćen orkestrom u svečanim narodnim nošnjama, uz bogatu večeru u kojoj su prevladavala tradicionalna poljska jela.

Sljedeći je dan bio predviđen za druženje, razmjenu iskustava, običaja i tradicije naših krajeva. Započeo je poljskim plesovima iz regije oko Krakowa, koju su nam predstavili učenici šestih razreda osnovne škole u narodnim nošnjama toga kraja. Nakon ovih narodnih plesova predstavili su se i učenici gimnazije plesom Barcarola, a njima su se pridružili i učitelji i učenici naše škole. Kratak predah ispunjen je međusobnim razgovorima o sustavu školstva u Poljskoj i Hrvatskoj, a obogaćen degustacijom tradicionalnih kolača njihove regije. Potom je uslijedila prezentacija naše škole, koja je bila prevedena na poljski jezik, a zatim prezentacija njihove škole i radova njihovih učenika. Profesorica povijesti tada nas je odvela u obilazak crkve u Mikluszowicama koja je bogata oltarima i ikonama te nam predstavila svaku od njih. Nakon toga uslijedila je prezentacija instrumenata udaraljki te zajednička glazbena radionica na spomenutim instrumentima, a nakon udaraljki je učitelj Darko Nikolić Poljacima predstavio naš narodni instrument - tamburu. Prezentacija tambure bila je obogaćena i radionicom u kojoj su djeca iz Poljske mogla probati svirati tamburu, a učiteljice Silvija Ježić - Knežević i Marija Galović pokazale su i poučile djecu narodnim plesovima Slavonije.

Najsvečaniji trenutak ovog putovanje bio je zajednički koncert učenika i učitelja poljske i hrvatske glazbene škole. Naši učenici Patricija Ronta, Lucija Falamić, Luka Pavošević, Paul Grubić i Lea Božić uspješnim su se izvedbama predstavili na klaviru, gitari, tamburi i harmonici. S njima su bili i njihovi učitelji mentori Nada Došek, Silvija Ježić-Knežević, Dinko Petriševac, Darko Nikolić i Marija Galović.

Subota je bila dan za opuštanje i razgledavanje rudnika soli u Bochniji, na dubini 220m ispod zemlje, galerije slikara Janie Matejce u Nowom Wišniczu, dvorca u istom mjestu, a vrhunac toga dana bilo je druženje uz logorsku vatru u dvorištu škole u Mikluszovicama. U zajedničkoj igri, pjesmi i plesu, uz kobasice pečene na vatri, družili su se učenici glazbene škole iz Poljske s našim učenicima.

Nedjelja - dan Gospodnji provedena je u Krakowu, misom u Centru pape Ivana Pavla II. na hrvatskom i poljskom jeziku, na susretu katoličke mladeži ovih dviju država. Naše su učiteljice na kraju mise uz svoje kolege i učenike otpjevale psalam Kao što košuta žudi za izvor vodom, a nakon toga smo obišli centar, vidjeli relikvije pape Ivana Pavla II.

U ponedjeljak 15.9.2014.  godine zajedničkim doručkom u prostorijama škole pozdravili smo se s domaćinima i uputili u našu domovinu u koju smo stigli u noćnim satima.

Ovo iskustvo ostat će nam svima u predivnoj uspomeni.

Fotografije pogledajte ovdje.

Marija Galović