28. RUJNA - SVJETSKI DAN SRCA

Autor: Maja Poslon Živković, 28. 9. 2014.

Ovim se danom nastoji upozoriti na važnost zdravlja srca, kao i na svima dostupne mogućnosti spječavanja kardiovaskularnih rizika i bolesti.

Svjetski dan srca obilježava se od 2000. godine kako bi se ljudi diljem svijeta bolje informirali i educirali o činjenici kako su srčane bolesti i moždani udar vodeći uzroci smrti, od kojih svake godine umire gotovo 17.3 milijuna osoba, a očekuje se kako će taj broj do 2030. godine prijeći 23 milijuna.

Svakog 29. rujna ovaj se dan obilježava na globalnoj razini s naglaskom na različitim temama, a koja je ove godine povezana s okruženjem zdravim za srce. Svjetski dan srca 2014. godine posvećen je okruženju koje može utjecati na kardiovaskularne rizične faktore i povećavati ih. Naime, mjesta na kojima živimo, radimo ili se igramo ne bi trebala povećavati naš rizik od razvijanja kardiovaskularnih bolesti (KVB).

Međutim, pojedinci često ne mogu sami izabrati zdravlje srca jer postoje rizici vezani uz okruženje poput nedostupnosti zdrave prehrane ili nepostojanja zona u kojima se ne puši. Vrlo često društvo „optužuje“ pojedince za izbor stila života i posljedične KVB, ne shvaćajući važnost okruženja za zdravlje.

Prema dosadašnjim rezultatima provedenih istraživanja najmanje 80% prijevremenih smrti nastalih zbog kardiovaskularnih bolesti moglo se izbjeći kontrolom četiri najvažnija faktora rizika koje predstavljaju pušenje, nezdrava prehrana, tjelesna neaktivnost i prekomjerna potrošnja alkohola.