MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Anamarija Hat, 16. 10. 2014.

Od 15. listopada do 15. studenoga sve knjižnice širom naše domovine nastoje različitim aktivnostima obilježiti Mjesec hrvatske knjige. Tema ovogodišnje manifestacije je Ljubav

I u našoj školskoj knjižnici planiramo na različite načine obilježiti ovaj mjesec posvećen ljubavi prema knjigama.

Ovaj mjesec volimo slušati i čitati bajke, volimo razgovarati o pročitanom, volimo učiti i volimo znati da se i sami  znamo snalaziti mreži svih podataka i informacija koje nam se nude.

1 . i 2. razredi  moći će uživati u bajkama koje ćemo čitati u knjižnici. Svoje doživljaje potom će moći likovno izraziti i crtežom prikazati svoje omiljene likove iz bajke.

3. razredi u školskoj će knjižnici naglas čitati hrvatske narodne bajke i bajke hrvatskih pisaca. Tako će se učenici upoznati s nekim bajkama za koje nisu znali, ali i primijetiti da se bajke pišu još i danas, a ljubav koja ne poznaje granice i traje vječno može se roditi i iz pera suvremenih pisaca.

4. razredi rješavat će kviz o ljubavi u knjigama i na taj se način prisjetiti svih pročitanih lektira, ali i provjeriti koliko su pažljivo čitali i jesu li zapamtili baš sve ljubavne zaplete iz knjiga.

Za 5. i 6. razrede planirano je predavanje Čitanje – put učenja.  Naglasak više nije što čitamo, već kako čitamo. Cilj nam je osvijestiti učenicima da je čitanje tek prvi korak ka uspješnom učenju, ali i da proces učenja nije i ne mora biti mučan ako prihvatimo nekoliko malih savjeta.

7. i 8. razredi poslušat će predavanje o ulozi školske knjižnice u procesu učenja. Otkrit ćemo im veliku tajnu - da ne moraju baš sve znati, ali moraju znati gdje potrebnu informaciju mogu potražiti i pronaći.

Učenici 4., 6. i 8. razreda ispunit će i anketu o čitalačkim navikama učenika.

Kreativna skupina uključila se u radionicu izrade straničnika.

Također, svi učenici od 5. – 8. razreda mogu sudjelovati u on-line kvizu „Ljubav za početnike“ u školskoj knjižnici, i to od 16. do 24. listopada.

Eto, za svakoga se može pronaći po nešto.

Ako potaknemo makar još jednog učenika više da uđe u knjižnicu i slobodno prošeta između polica, da uzme neku novu knjigu u ruke, da pita i pronađe ono što mu treba, tada smo napravili puno.

A vrata knjižnice su vam otvorena uvijek.