DAN UJEDINJENIH NARODA

Autor: Matea Skeledžija, 23. 10. 2014.

Dan ujedinjenih naroda (UN)

24. listopada

Ujedinjeni narodi ili skraćeno UN, je međunarodna organizacija za održavanje mira i sigurnosti u svijetu, razvijanje dobrosusjedskih odnosa, ekonomsku suradnju, širenje tolerancije i promicanje poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda čovjeka.

UN je osnovan 24.listopada 1945. godine kada je stupli na na snagu Povelja Organizacije ujedinjenih naroda, koja je bila prihvačena od 51 države.

UN ima 193 države članice (2011.).  Gotovo sve međunarodno priznate države su članice. U članstvu nisu Tajvan, Palestinski teritoriji, Vatikan, DAR Sahara.

Sjedište Ujedinjenih naroda je u američkom gradu New Yorku.

Službeni jezici: arapski, engleski, francuski, mandarinski, ruski, španjolski.

Glavni organi UN su: Opća skupština, Vijeće sigurnosti, Ekonomsko i socijalno vijeće, Međunarodni sud i Tajništvo na čelu kojeg je Glavni tajnik UN-a.

U sastavu UN-a djeluje 18 organa, fondova i programa kao npr. UNICEF, UNHCR, FAO i UNESCO.

UN na neki način i dalje podsjeća tko ga je osnovao jer su pet glavnih zemalja pobjednica u Drugom svjetskom ratu stalne članice Vijeća sigurnosti s pravom veta: SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Kina (prije Tajvan) i Rusija (prije SSSR).

Ban Ki-mun južnokorejski diplomat, aktualni je glavni tajnik UN-a. Na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda, 13. listopada 2006., izabran je za glavnog tajnika, a na tu dužnost stupio je 1. siječnja sljedeće godine, kao osmi glavni tajnik UN-a od osnutka 1946. godine i drugi glavni tajnik s područja Azije, nakon U Thanta (1961.-1971) iz Burme, današnjeg Mianmara.

Zgrada UN-a    Ban Ki-moon

Dvorana