MEĐUNARODNI DAN DOBROVOLJNIH DARIVATELJA KRVI

Autor: Maja Poslon Živković, 24. 10. 2014.

25. listopada obilježava se Međunarodni dan dobrovoljnih darivatelja krvi.

Prva akcija dobrovoljnog davanja krvi organizirana je 25. listopada 1953. godine u Sisku. Otada Hrvatski crveni križ organizira i provodi akcije davanja krvi prema načelima dobrovoljnosti, anonimnosti, solidarnosti i besplatnosti.

Darivanje krvi podrazumijeva dragovoljan čin pojedinca tijekom kojeg se prikupi određena količina krvi u svrhu liječenja drugih pojedinaca i medicinskih istraživanja zasnovanih na krvi.

Krv se ispituje, obrađuje i rabi u medicinske, znanstvene ili farmaceutske svrhe.

Prikupljanje krvi od dobrovoljnih darivatelja provodi se organizirano u određenim centrima ili drugim zdravstvenim ustanovama uz nadzor medicinski educiranog osoblja. Prostorije u kojima se vrši darivanje krvi i priprema davatelja za darivanje moraju odgovarati određenim zdravstveno sanitarnim uvjetima koji omogućuju i štite same davatelje i darovanu krv od različitih vanjskih utjecaja i kontaminacije.

Tijekom jednog darivanja obično se daruje 500 ml krvi. Preuzeta krv se preuzima u transfuzijske vrećice po pravilu jedan darivatelj jedna vrećica.

Prednosti darivatelja:

·         krv darivatelja kompletno se laboratorijski pregledava (krvna slika). Ispituje se opsežnije i detaljnije nego kod običnog preventivnog pregleda. Usredotočuje se na snimanje krvnih infekcija. Često kada takvi testovi otkrivaju bolest za koju je donator ne zna.

·         darivanje krvi je "trening" tijela za hitne situacije povezane s velikim gubitkom krvi. Postoje dokazi da je veći gubitak krvi, na primjer kod nesreća u redovitih davalaca krvi sposobni su se nositi puno bolje s gubitkom veće količine krvi te imaju značajno manje medicinske komplikacije zbog tog.

·         darivanje krvi također pridonosi oporavku tijela. Nagli pad količine krvi zna "provocirati" tijelo za stvaranje novih krvnih stanica. Doniranje krvi zato je stimulirajući učinak na tijelo. Redoviti davatelji krvi se obično osjećaju bolje nego nedavatelji a može se govoriti i o cijelokupnom "pomlađivanju".

·         Darivanja krvi u muškaraca može smanjiti rizik od srčanih i krvožilnih bolesti.

U većini zemalja u svijetu ova djelatnost je povjerena Crvenom križu zbog njegovog humanitarnog rada, razvijene mreže organizacija Crvenog križa na terenu te velikog broja volontera što omogućuje neprofitno prikupljanje krvi.

U čast darivatelja krvi, 25. listopad proglašen je u Hrvatskoj danom dobrovoljnih davatelja krvi, dok je u svjetskim razmjerima danom dobrovoljnih davatelja krvi proglašen 14. lipanj.

Pripremio: Tin Svoboda