SVJETSKI DAN AUDIOVIZUALNE BAŠTINE

Autor: Maja Poslon Živković, 27. 10. 2014.

27. listopada se obilježava Svjetski dan audiovizualne baštine.

UNESCO-ov Svjetski dan audiovizualne baštine namijenjenje  jačanju javne svijesti o ulozi takve vrste baštine, njezinoj krhkosti te važnosti njezina očuvanja za sljedeće naraštaje.

Na taj dan, koji se obilježava 27. listopada, nacionalni filmski arhivi, televizije, radijske postaje, udruge i vlade diljem svijeta organiziraju lokalne programe, rasprave i javna predavanja te posebne filmske projekcije.

Osmišljen je kao polazište za jačanje opće svijesti o važnosti očuvanja toga zajedničkog naslijeđa svih ljudi, koje pomaže očuvanju globalnog kulturnog identiteta.

Audiovizualna baština u osnovi pripada 20. stoljeću, a ona uključuje sve naslijeđe koje pripada filmskom, televizijskom i radijskom mediju.

"Zvučni zapisi i pokretne slike neobično su krhak materijal koji može biti vrlo brzo i namjerno uništen ili nepovratno izgubljen zbog zanemarivanja, prirodnog propadanja i tehnološkog zastarijevanja", ističe se na UNESCO-ovoj internetskoj stranici.

Otkako su izumljene tehnologije koje ljudima diljem svijeta omogućuju lakše dijeljenje iskustava, kreativnosti i znanja, bezbrojna su dokumentarna blaga nestala ili uništena. "Stoga je UNESCO, u suradnji s Koordinacijskim vijećem audiovizualnih arhiva (CCAAA) i drugim partnerima, proglasio 27. listopada Svjetskim danom audiovizualne baštine, kako bi u svijetu ojačala javna svijest o važnosti očuvanja te baštine te njezinoj važnosti kao dijelu nacionalnog identiteta".

Opasnost podjednako prijeti čitavoj svjetskoj audiovizualnoj baštini, a ovakve inicijative potiču stručnjake koji se u svojim dragocjenim naporima suočavaju s tehničkim, političkim, društvenim, financijskim i drugim čimbenicima koji prijete očuvanju te baštine, ističu iz UNESCO-a.

Obilježavanjem ovoga dana želi se skrenuti pozornost javnosti na važnost očuvanja audiovizualnih zapisa, posebno dokumentarnih i igranih filmova, ali i ostale građe, jer je to jedno bogatstvo na kojemu se izgrađuju i pojedinci i zajednice i društvo u cjelini.