OBILJEŽAVANJE SV. HUBERTA

Autor: Matea Skeledžija, 4. 11. 2014.

Dana 3. studenog, u crkvi sv. Mihaela Arkanđela u Donjem Miholjcu obilježen je spomendan sv. Huberta.

Sveta misa za Osječko – baranjsku županiju održana je u istoimenoj crkvi s početkom u 18.00 sati. Na misnom slavlju sudjelovalo je pet svećenika miholjačkog dekanata, te svećenik iz Mariagyud-a. Misno slavlje predvodio je vlč. Josip Kalmar, viljevački župnik. Brojni lovci Osječko – baranjske županije okupili su se kako bi, zajedno sa ostalim župljanima, obilježili spomendan njihovog zaštitnika. Nakon ulaska u crkvu, lovci su prije početka Sv. Mise, po običaju zasvirali svoje trube.

Sveti Hubert rođen je u Toulusu oko 656. godine, u plemićkoj obitelji. Oženio se plemkinjom, koja je umrla pri porodu nakon čega se Hubert povlači iz plemićkog života i strastveno predaje lovu. Na Veliki Petak, dok je Hubert lovio u šumama Ardena, ugledao je jelena koji je imao raspelo među rogovima, te je začuo glas koji ga poziva na obraćenje. Tada Hubert odlazi do biskupa Lamberta u Maastrichtu. Lambert ga je ljubazno primio i duhovno savjetovao. Hubert je svoja materijalna dobra podijelio siromasima i postao svećenik. Nakon što je Lambert ubijen, Hubert postaje biskup grada Liege i proširuje kršćanstvo na području Ardena.

Sveti Hubert zaštitnik je lovaca i grada Liege. Zanimljivo je da je po sv. Hubertu prozvana jedna pasmina lovačkih pasa – pas sv. Huberta.

Sveti Hubert umro je 30. svibnja 727. godine u Tervurenu kraj Bruxellesa, za vrijeme molitve Oče Naš.

Razmišljajući o sv. Hubertu i tome kako je napustio svoj stari život i postao lovac duša, trebali bismo razmisliti o svome životu i ne dopustiti da ono svjetovno u nama prevlada.

Izvor: http://zupa-donjimiholjac.com/?p=1377