MEĐUNARODNI DAN PREVENCIJE IZRABLJIVANJA OKOLIŠA U VRIJEME RATA I ORUŽANOG SUKOBA

Autor: Maja Poslon Živković, 6. 11. 2014.

6. studenoga se obilježava Međunarodni dan prevencije izrabljivanja okoliša u vrijeme rata i oružanog sukoba.

Iako je čovječanstvo oduvijek brojalo svoje ratne žrtve u smislu mrtvih i ranjenih vojnika i civila, uništenih gradova i uništene egzistencije, okoliš je često ostao tiha žrtva rata. Bunari su zagađeni, usjevi zapaljeni, posječene su šume, tla otrovana, a životinje ubijene kako bi se dobila vojna prednost.

Petog studenog 2001. godine Opća skupština UN-a proglasila je 6. studenoga svake godine kao Međunarodni dan prevencije izrabljivanja okoliša u ratu i oružanim sukobima (/ RES / 56/4). On ima za cilj educirati ljude o štetnosti rata i i oružanog sukoba na okoliš.

Skupština smatra da bilo kakva šteta na okolišu u vrijeme oružanog sukoba narušava ekosustave i prirodne resurse dugo nakon razdoblja sukoba. Takve štete često se mogu proširiti izvan granica nacionalnog teritorija i današnjih generacija.

Mnogi ljudi diljem svijeta, uključujući vladine dužnosnike, znanstvenike, novinare, profesore i nastavnike te poslovne ljude, poštuju ovaj međunarodni dan, nalaze se i diskutiraju  o tome kako su ratne posljedice štetne za prirodni okoliš. Oni također rade zajedno kako bi pronašli načine za ograničavanje uništavanja okoliša uzrokovane oružanim sukobima i ratovima.

Seminari, govori, predavanja, novinski članci, razgovori na radiju te razredne aktivnosti u školama, fokusiranih na temu  samo su neki od događaja koji zauzimaju mjesto na današnji dan. Ljudi uče i dijele informacije o opasnostima novih tehnologija u ratu. Ljudi diljem svijeta su također svjesni da se moraju poduzeti svi napori da se ograniči uništavanje okoliša uzrokovanih sukobima.

Rat i oružani sukob imaju mnoge štetne učinke na prirodni okoliš. Nova tehnologija koja se koristi za rat znači da su uništenja i oštećenja za okoliš puno ozbiljnija, a dugoročne posljedice još gore.

Ujedinjeni narodi pridaju veliku važnost kako bi se osiguralo da je djelovanje na okoliš dio prevencije sukoba, održavanja mira te stvaranja strategije za mir,  jer ne može biti trajnog mira - ako su prirodni resursi koji održavaju egzistenciju i ekosustave uništeni.

Pripremila: Kaira Pfeifer 6.a