MEĐUNARODNI HUMANITARNI DAN

Autor: Matea Skeledžija, 23. 11. 2014.

Svake godine 23. studenoga, u svijetu se obilježava Međunarodni humanitarni dan kako bi se ljude podsjetilo na nužnost ulaganja u vlastitu dobrotu.

Prvi puta je obilježen 1985. godine povodom međunarodne humanitarne pomoći djeci Etiopije.

Humanitarna djelatnost je djelatnost kojom se u vidu novca, roba i usluga bez naknade i bez uvjeta glede teritorijalne, nacionalne, vjerske, političke i druge pripadnosti, pruža humanitarna pomoć fizičkim i pravnim osobama kojima je ona prijeko potrebna zbog stanja u kojem se nalaze, a za koje ona nisu kriva (umanjena zdravstvena i radna sposobnost, ratno stanje, elementarne nepogode i dr.). Međutim moramo znati da se kroz cijelu godinu obilježavaju niz datuma koji imaju zajednički cilj: humanitarno djelovanje i pomoć svim potrebitima.

Ovo je također dan kada se prisjećamo i odajemo počast svim hrabrim humanitarcima koji su dali živote u raznim plemenitim misijama širom svijeta. Svjetska humanitarna organizacija ovim danom želi promicati i jačati svijest o poštivanju osnovnih načela kojima se rukovode humanitarne organizacije u svojem radu – načela humanosti, nepristranosti, neutralnosti i neovisnost.

“WE ARE THE WORLD” - naziv je poznate himne koja se pušta na svima obilježavanjima bilo kakvih humanitarnih djelatnostima. Nastala je prvenstveno zbog humanitarne pomoći djeci u Etiopiji bez hrane i vode. Kako i sam naziv pjesme kaže MI SMO SVIJET, a najveći dar koji čovjek čovjeku može dati je dio sebe kako bi nekome spasio život.

Pripremila: Elena Skender 5.b