PRVA NEDJELJA ADVENTA

Autor: Maja Poslon Živković, 30. 11. 2014.

Danas je prva nedjelja adventa i početak liturgijske godine.

Palimo prvu svijeću - svijeću nade i iščekivanja.

Prigodno razmišljanje u navodu poziva nas na pravo znanje koje se ne zaustavlja na ljudskoj razini nego stremi razumijevanju otajstva spasenja.

"(...) Doista, s lakoćom se da primijetiti da se čovječanstvo uljuljalo u svoje poslove i u svoje obveze da nema vremena za Boga. Današnje društvo je čak opijeno jednom vrstom lažnog znanja na temelju kojeg gradi lažni optimizam i lažnu viziju života. Lažno znanje je itekako opasno znanje, jer ne omogućuje čovjeku da vidi koliko ne zna, a zavarava ga onom malom količinom znanja koje mu je dostupno. Zavarava ga do mjere da ne vidi koliko takvo navodno znanje može biti štetno i beskorisno. Štoviše, zasljepljuje mu oči i omamljuje osjetila isključivo tehničkim znanje, dok se znanje o Bogu ne pojavljuje ni u najdaljoj primisli.

Ni danas nije rijetkost da ljudi ne vide kako ne znaju baš one bitne životne stvari na koje Isus upozorava. Tako na primjer ne znaju ništa o onom času, to jest o onom danu koji dolazi kao kradljivac na vrata ljudskoga života, a vrlo malo znaju i o Bogu kojega trebaju tada susresti licem u lice. Ljudsko znanje o zemaljskome okupiralo je čovjeka do mjere da ne traži duhovno, to jest Božje. Znanje koje čovjek danas razvija je takvo da ga navodi na uljuljanost i na pospanost, pa čak i na potpunu odsutnost duha. (...)"

Prva je nedjelja adventa. Bdijmo...

Prva misao koju nam bogoslužje upućuje jest - uzdići dušu Bogu. S tim riječima ulazimo u advent, započinjemo novu crkvenu godinu. Kroz ovu crkvenu godinu slijedit ćemo Markovo evanđelje.
Advent je vrijeme pripreme za središnji događaj ljudske povijesti, priprema za Isusovo rođenje.  Advent je i više od toga. To je i priprava za  Isusov konačni dolazak, kad će Gospodin izreći sud o svijetu, sud o svakom pojedinom čovjeku.
Kako čekati Isusov dolazak? Čut ćemo evanđelje: „Pazite! Bdijte jer ne znate kada je čas.“

Izvor: http://www.gospa-sinjska.hr/index.php/duhovna-misao/439-prva-nedjelja-dosasca