MEĐUNARODNI DAN BEZ KUPNJE

Autor: Matea Skeledžija, 29. 11. 2014.

Međunarodni Dan bez kupnje svake se godine održava u mnogim zemljama diljem svijeta.

Dan bez kupovine je međunarodni dan prosvjeda protiv konzumerizma čiji učinci mogu biti dalekosežni i s trajnim posljedicama na okoliš i ljude. Ovaj dan se obilježava u petak nakon američkog Dana zahvalnosti i dan iza toga što ove godine pada 25. i 26. studenog. Povodom međunarodnog Dana bez kupovine, aktivisti pozivaju građane da se suzdrže od kupovine barem na jedan dan.

Pokrenuo ga je umjetnik Ted Dave u Vancouveru. Prvi Dan bez kupovine je organiziran u Meksiku u rujnu 1992. godine kao prosvjed protiv ekstremnog komzumerizma. Već 1997. godine obilježavanje ovog dana je premješteno na petak nakon američkog Dana zahvalnosti. Taj petak se naziva i „crni petak“ i jedan je od najužurbanijih dana za kupovinu u Sjedinjenim američkim državama. Danas se ovaj dan obilježava u 65 država među kojima su Velika Britanija, Izrael, Austrija, Njemački, Novi Zeland, Japan, Nizozemska, Francuska, Norveška i brojne druge.

Način obilježavanja ovog dana može varirati kroz brojne aktivnosti koje skreću pozornost društva na problem konzumerizma i gomila otpada koje nastaju kao njegova posljedica.

Sam proces shoppinga nije loš sam po sebi, problem je u tome što kupujemo. Sve što kupujemo ima određeni utjecaj na naš okoliš. Naime 20% stanovništva Zemlje iz razvijenog dijela svijeta konzumira više od 80% prirodnih resursa naše planete što uzrokuje nemjerljivu ekološku štetu te nepravednu raspodjelu bogatstva. Veliki problem za okoliš je velika količina materijala koji se koriste za pakiranje robe. Kupci su uglavnom prisiljeni kupovati zapakiranu robu budući da nemaju alternativu u trenutku kupnje.

Kao potrošači naša je obveza postavljati pitanja o proizvodima koje kupujemo te propitivati poslovanje tvrtki koje ih proizvode. Svi znamo da je recikliranje dobro za okoliš, no smanjena potrošnja je još bolja!

Pripremila: Ana Sić