DAN GRADA OSIJEKA

Autor: Maja Poslon Živković, 2. 12. 2014.

2. prosinca se obilježava Dan grada Osijeka, našeg najvećeg slavonskog grada.

Na taj dan prije 224 godine, tj. 1786. godine su se ujedinile tri dotada zasebne gradske cjeline, Donji grad, Tvrđava i Gornji grad,  u jedinstvenu gradsku općinu. Nedugo nakon ujedinjenja Osijek je proglašen slobodnim i kraljevskim gradom. To se dogodilo 28. kolovoza 1809. godine.

Osijek je četvrti po veličini hrvatski grad i najveći grad u Slavoniji, bogatoj i plodnoj Panonskoj ravnici. Osijek je smješten na desnoj obali rijeke Drave te samo dva kilometra udaljen od njenog ušća u Dunav.

Osijek je naseljen još od pretpovijesnog doba; u 4. st. pr. Kr. bio je poznat pod ilirsko-keltskim imenom Mursa, no razvoj pravog urbanog naselja Osijek doživljava pod Rimljanima.

Osijek se sastoji od starog grada i dobro očuvane Tvrđe, kompleksa starih utvrda, bedema i vojarni iz vremena turskih ratova, zatim Donjeg, Gornjeg i Novog grada, te nekoliko novih naselja. Osijek je danas  moderan grad sa svim obilježjima kontinentalnih zapadno-europskih urbanih destinacija.

Program povodom obilježavanja Dana grada Osijeka, 2. prosinca, započeo je u nedjelju, 30. studenog 2014.godine, svečanim puštanjem u promet tramvajske pruge u Višnjevcu, a završava 3.prosinca.

Svim Osječankama i Osječanima (te svima koji se tako osjećaju) želimo sretan Dan grada!