MEĐUNARODNI DAN OSOBA S INVALIDITETOM

Autor: Maja Poslon Živković, 3. 12. 2014.

3. prosinca UN je proglasio Međunarodnim danom osoba s invaliditetom.

Komisija za ljudska prava pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu.

Osoba koja ima neko oštećenje ne znači da nije sposobna za rad, nego da će aktivnosti obavljati na drukčiji način ako joj društvo to omogući i osigura potporu koja će nadomjestiti njezine nedostatke.

U Hrvatskoj više od pola milijuna građana ili 11 posto stanovništva ima neki oblik invaliditeta. Na snazi je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, koja potrebe tih osoba vidi kao pitanje njihovih temeljnih ljudskih prava.
Hrvatska javnost još nije potpuno prihvatila stajalište da osobe s invaliditetom nisu osobe s posebnim potrebama jer su potrebe za obrazovanjem, radom ili neovisnim životom zajedničke svim ljudima.

Zbog toga je cilj obilježavanja ovoga datuma skrenuti pozornost javnosti na veliki broj invalidnih osoba (oko 10% ukupnog svjetskog stanovništva ima neki oblik invalidnosti), na njihovo mjesto u društvenoj zajednici, na posebne potrebe i poteškoće na koje svakodnevno nailaze, kao i na važnost razumijevanja i pomoći šire zajednice, napose njenog institucionaliziranog dijela.

Osobne s invaliditetom od drugih ne traže sažaljenje nego potporu i poštivanje osnovnih ljudskih prava.

Svima vama koji se svakodnevno borite s tim preprekama od srca želim sretan vaš dan!