MEĐUNARODNI DAN VOLONTERA

Autor: Maja Poslon Živković, 5. 12. 2014.

Svake godine 5. prosinca obilježava se Međunarodni dan volontera.

Međunarodni dan volontera proglasila je opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine.

Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Međunarodni dan volontera slavi sve aspekte volontiranja i posebnu pozornost poklanja volonterima koji svojim nesebičnim angažmanom postaju pokretači pozitivnih promjena u svojoj zajednici. Kampanjom se građanima nastoji približiti dobrobit i vrijednost volontiranja za društvo, ali i dati primjere pojedinaca koji su volontiranje uspjeli uklopiti u svoju svakodnevicu.

Volontiranjem se smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen ovim Zakonom, bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje.

Zašto volontirati?

Vrijeme. Nešto što nam uvijek nedostaje, nikada ga nema dovoljno. Što bismo sve mogli učiniti da nam je samo taj jedan sat više? Kome onda pada na pamet, da se pored svega, bavi i nekom volonterskom aktivnošću? Pritom, za taj rad ne dobiva ništa.

Je li to baš sve tako? Je li novac uvijek primarni motiv, jedino što može nagraditi neki trud i rad?

Podijeljena su mišljenja. S jedne strane  smatra se da volontiranje donosi veliku korist.  Da, iako nadoknada u vidu novca ne postoji, ono što time možete postići je znatno vrjednije za budućnost. Ali, opet s druge strane, mnogi ljudi će  na sam spomen volontiranja izgubiti interes da čuju i saznaju bilo što više. Jer, zašto bi trošili svoje vrijeme na nešto za što ne dobivaju ništa zauzvrat?

Na koji način volontiranje može pomoći? Šta je to što možete dobiti?

Počnimo od toga kako su volonterska iskustva često jedan od uvjeta pri apliciranju za mnoge stipendije, prakse ili poslove. Nije dovoljno samo usko se baviti svojom strukom. Često je društveno angažiranje, sudjelovanje ili volontiranje na raznim događajima, manifestacijama bitan faktor koji vas može odvojiti od drugih ljudi i dati vam potrebnu prednost.

Potražite, probajte! Vjerojatno ćete se iznenaditi koliko mogućnosti, u stvari, postoji.

Ništa se ne može mjeriti sa zadovoljstvom da ste učinili nešto korisno za sebe i za drugoga. Izaći ćete iz toga bogatiji za mnoga iskustva.
Neke prednosti će biti vidljive tek kasnije, kada se upustite u avanturu zvanu traženje posla.

Pored svega, vjerojatno će to biti i dobra zabava, s ljudima koji su tu iz istih razloga, pozitivnog duha i slični vama. Nikako neće biti izgubljeno vrijeme. Pokušajte!

Svima onima koji su prepoznali volontera u sebi želimo sretan Međunarodni dan volontera!