SJEĆANJE NA HOLOKAUST

Autor: Zrinka Jurčević, 28. 1. 2010.

U našoj školi obilježan Dan sjećanja na holokaust - 27. siječnja

Dan sjećanja na holokaust obilježen je 27. siječnja 2010. godine prvi sat nastave u našoj školi. Uz prigodnu glazbu učenici su pojasnili zašto se taj dan obilježava  21. siječnja te što je holokaust . Govorili su o stradanjima u jednom od zloglasnih logora smrti Auschwitzu. Na početku je bio kratak povijesni pregled događanja od osnivanja logora do oslobađanja iz logora. Pročitan je prigodan tekst iz Dnevnika Ane Frank, djevojčice iz židovske obitelji, koja je pobjegla iz nacističke Njemačke u Nizozemsku i tu na žalost stradala, tj. bila odvedena u logor. Učenici su i pročitali pjesmu Epitaf vojniku koji je pao u času potpisivanja primirja. Program je završio Zimom, Vivaldijevom skladbom iz Četiri godišnja doba.Osim programa koji su učenici pratili putem školskog razglasa, u holu škole postavljena su tri panoa: jedan s povijesnim zbivanjima i slikama stradanja, a na druga dva plakati sa snažnim porukama ljudi koji su u tim teškim vremenima smogli hrabrosti pomagati djeci, ženama, starcima i drugim ugroženim Židovima i ostalim narodima.

U programu su sudjelovali učenici: Dolores Aladić, Leticija Butorac, 8. c; Mateo Zetović, 8. b; Marin Kovačević, 7. c; te učiteljice Ana Rakitić i Anka Cigrovski uz stručnu pomoć učitelja povijesti ni geografije Petra Zavođe i knjižničarke Milke Kovačević

Ana Rakitić, učiteljica RN