BEZGREŠNO ZAČEĆE BLAŽENE DJEVICE MARIJE

Autor: Matea Skeledžija, 8. 12. 2014.

8. prosinca Crkva liturgijski slavi blagdan u kojemu se posebno želi naglasiti Božja milost po kojoj je Bogorodica izuzeta od svakoga grijeha, u pravoj slobodi, dubokoj vjeri i potpunom predanju Bogu, prihvatila svu odgovornost Božjeg poziva da rodi Spasitelja svijeta.

Svojom krajnjom poniznošću, nepokolebljivim pouzdanjem u Boga i postojanom spremnošću u prihvaćanju njegove volje, ma kako god ona nekada boljela, napose onda kada je morala gledati svoga razapetog, a nepravedno osuđenog Sina, Djevica Marija nam je poseban uzor i putokaz kojega smo i mi pozvani svakodnevno slijediti.

Sveta Marijo, neka nas tvoj majčinski zagovor uvijek trajno prati, kako bismo i mi spoznali istinsku ljepotu poniznosti i predanja Bogu, te tako postajali sve sličniji tebi, a po tebi i svom Stvoritelju i Spasitelju!

(Ovaj blagdan mnogi brkaju s Isusovim začećem /Blagovijest/, koje se slavi 25. ožujka - 9 mjeseci prije Božića, pa valja imati na umu kako je ovdje riječ o Marijinu začeću, odnosno o tome da je, prema vjerovanju Crkve, Marija ZAČETA bez grijeha, tj. Bog joj je podario posebnu milost da, kao Spasiteljeva majka, bude oslobođena od činjenja bilo kakvog grijeha, dakako uz uvažavanje njene pune slobode, po kojoj je ona tu milost u potpunosti i prihvatila, a ne slavi se na ovaj blagdan Isusovo začeće po Duhu Svetom /nego se ono slavi 25. ožujka/. Zbog toga se Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije i slavi 9 mjeseci prije Male Gospe, odnosno Marijina rođenja - 8. rujna.)