SVJETSKI DAN UNICEF-A

Autor: Maja Poslon Živković, 11. 12. 2014.

UNICEF je kratica za United Nations Children’s Fund i nastao je prije više od šest desetljeća.

Organizaciju za pomoć djeci osnovala je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 11. prosinca 1946. kako bi pružila pomoć djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora ove organizacije usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

Ime ove svjetske organizacije poznato je u većini zemalja, naroda, kultura i jezika. Nebitno je kojim se pismom pisalo ili jezikom izgovaralo plava je boja zaštitini i svjetski prepoznatljiv znak Unicefa. Ova je organizacija svojim velikim trudom i angažmanom učinila jako puno dobrog u svijetu, nahranila brojna usta i spasila mnoge dječje živote, a danas slavi svoj 67. rođendan.

Unicef je u početku podršku djeci pružao preko Opće povelje o ljudskim pravima donesene 1948. u kojoj je bilo nekoliko članaka vezanih za djecu, no godine i iskustva pokazala su da je potrebno donijeti zasebna pravila vezana samo za djecu koja su nedužno izložena teškim sudbinama i u mnogim situacijama nemoćna jer nemaju svoje lobije. Tako je 20. studenoga 1989. donesena Konvencija o pravima djeteta koja je na snagu stupila 1990. nakon što ju je ratificirao potreban broj zemalja članica. Konvencija za ovu organizaciju predstavlja temeljni dokument po kojemu organizacija djeluje – ona daje pregled prava djeteta: od prava na život i razvoj do prava na zaštitu i sudjelovanje u donošenju odluka.

Sjedište je Unicefa u New Yorku, no organizacija djeluje u više od 155 zemalja, a u 37 najrazvijenijih zemalja Unicef djeluje preko Nacionalnih odbora za Unicef koji prikupljaju financijska sredstva i informiraju javnost o misiji i djelatnosti organizacije. Unicef sklapa partnerstva s medijima, privatnim i javnim sektorom, a od svojeg osnivanja financira se isključivo iz dobrovoljnih donacija građana, tvrtki, fondacija i vlada.

Postoje dvije vrste pomoći koje ova organizacija pruža. Prva je hitna pomoć prilikom prirodnih katastrofa ili oružanih sukoba, a druga je vrsta razvojna pomoć koja se planski odvija kroz duži period, predviđa sustavne promjene u institucijama i u ponašanju za dobrobit djece.

Od 1947. Unicef djeluje i u našoj zemlji. Prva pošiljka pomoći u obliku hrane i odjeće stigla je na područje tadašnje SFRJ. Od agencije koja je pružala pomoć u hrani, odjeći, obući, opremi i lijekovima Unicef se transformirao u agenciju koja prikuplja sredstva za programe zaštite i unapređenja prava djece te stvara partnerstva između građana, poduzeća i vlade za bolji život djece u Hrvatskoj i svijetu. Vjerojatno programi poput „Prve tri su najvažnije“, „Stop nasilju među djecom“, „Svako dijete treba obitelj“, „Čuvari djetinjstva“ i „Gradovi i općine prijatelji djece“ zvuče poznato.

Unicef u Hrvatskoj od prvoga dana radi na poboljšanju potreba djece – od ratne i krizne pomoći tijekom rata i poraća do programa kojima je cilj smanjiti nasilje među djecom, poboljšati skrb za najmlađe te unaprijediti zaštitu djece i prava djece s teškoćama u razvoju.
Unicef svojim dugogodišnjim uspješnim radom pomaže mnogima, a i svi mi moramo pomoći kako bismo malim koracima učinili nešto dobro za nemoćnu i nedužnu djecu. Možda volontiranjem, možda izradom čestitki, a možda nekim drugim načinom. Ovo blagdansko doba posebno je vrijeme da razmislimo o poteškoćama drugih, da budemo zahvalni na ovome što imamo, te da pomognemo drugome kako znamo i možemo.