SILVESTROVO

Autor: Maja Poslon Živković, 31. 12. 2014.

Silvestrovo ili Stara godina je posljednji dan u godini, 31. prosinca,  i noć uoči Nove godine.

Silvestarska noć obilježava se proslavama pa se tako doček Nove godine u Hrvatskoj održava obično uz vatromet. Najčešće se slavi zajedno s obitelji ili prijateljima kod kuće ili u posljednje vrijeme - vani na otvorenom.

Dok je kod nas uobičajeno da se Nova godina dočeka uz vatromet, glazbu, hranu i opijanje, u nekim zemljama imaju malo neobičnije načine proslave.

U Finskoj, na primjer, lijevaju olovo u vodu pa na temelju oblika koji poprima predviđaju kakva ih godina čeka. Poprimi li oblik broda, u novoj vas godini očekuju putovanja, a nastane li lopta, znači da će iduća godina za vas biti sretna.

U Danskoj je pak zanimljiv običaj bacanja tanjura na kuće prijatelja - što više krhotina pronađete u dvorištu, to ste popularniji. Danci se također uspinju na stolce i skaču u zrak baš kada sat otkuca ponoć, kako bi doslovno uskočili u novu godinu.

Španjolci na Silvestrovo vole jesti grožđe. Uoči ponoći pojedu točno 12 bobica, svaku za jedan mjesec u godini, pa na temelju okusa određuju hoće li im mjeseci biti slatki ili gorki.

Na Filipinima je običaj nošenje odjeće s točkastim uzorkom za sreću. Stanovnici nekih zemalja Južne Amerike pak za privlačenje sreće nose jarko obojano donje rublje i to crveno za ljubav i žuto za financijski uspjeh.

Bez obzira koju vrstu slavlja odaberete,
mi vam od srca želimo sretnu i uspješnu novu 2015. godinu! :)