SVJETSKI DAN MIRA

Autor: Maja Poslon Živković, 2. 1. 2015.

Svjetski dan mira se svake godine slavi 1. siječnja.

Papa Franjo je za geslo Svjetskog dana mira kojim za Katoličku crkvu počinje nova, 2015. godina, izabrao borbu protiv svih oblika ropstva u suvremenom svijetu, priopćila je Sveta Stolica.

Pape svake godine unaprijed izabiru temu za sljedeću godinu koja će usmjeravati njihove prioritete, jednako tako i u diplomaciji Svete Stolice. Svjetski dan mira se svake godine slavi 1. siječnja. "Ne više robovi, nego braća", geslo je koje je izabrao Papa iz Argentine, sukladno jednom od svojih prioriteta, a to je borba protiv krijumčarenja ljudi. Više puta ga je nazvao ranom 21. stoljeća i proljetos je u Vatikanu okupio stručnjake kako bi u suradnji s policijom nekoliko zemalja donijeli konkretne prijedloge.
U prvom dijelu poruke papa Franjo ukratko oslikava Božji plan o bratstvu svih ljudi koji je opisan u Knjizi Postanka, a potom je korumpiran ljudskim grijehom. Filemon i Onezim slika su pak novoga čovjeka, novih ljudi koji su, prihvativši Krista, ponovno i na nov način postali braća. »Radosna vijest Isusa Krista, po kojoj Bog 'sve čini novo', također je kadra otkupiti odnose među ljudima, uključujući također odnose između robova i njihovih gospodara, rasvjetljujući ono što im je zajedničko: posinstvo i vezu bratstva u Kristu«, piše Papa u poruci.

Nerijetko se misli, ističe se u priopćenju Svete Stolice, da je ropstvo stvar prošlosti. No ta je društvena pošast veoma prisutna. Ropstvo ima brojna gnusna lica: krijumčarenje ljudi, trgovina migrantima, prostitucija, robovski rad, iskorištavanje čovjeka po čovjeku, robovlasnički mentalitet u odnosu prema ženama i djeci. Pojedinci i skupine spekuliraju tim ropstvom bez srama, iskorištavajući tolike sukobe u svijetu, prilike gospodarske krize i korupcije, ističe se u priopćenju.