SIJEČANJSKI MUDROSLOV

Autor: Matea Skeledžija, 14. 1. 2015.

Siječanj je mjesec koji bi mnogi najradije prespavali. No, drugo polugodište tek je počelo pa kako bismo vas razbudili i potakli na razmišljanje pitamo vas:

Znate li kako je nastala zima?

Odgovor pročitajte u nastavku, a podsjećam sve učenike da druge zanimljivosti i odgovore na pitanja koja njih zanimaju potraže u školskoj knjižnici.

PODRIJETLO ZIME

(iz grčke mitologije)

Tijekom Perzefonine igre s nimfama, pred njom se otvorila zemlja, a iz ponora se pojavio Had, bog podzemnoga svijeta. Ščepao je Perzefonu i nestao s njom u bezdanu. Čuvši Perzefonin krik, njezina majka Demetra željela joj je priskočiti u pomoć, ali kćeri više nije bilo traga.

Devet je dana Demetra lutala svijetom tražeći kćer, dok joj Helij, bog Sunca, nije otkrio tajnu Perzefonina nestanka.

Demetra je otišla na Olimp i zatražila od Zeusa da naloži Hadu da joj vrati kćer. Zeus, međutim , nije mogao učiniti gotovo ništa jer se Had u međuvremenu oženio Perzefonom i dao joj okusiti zrna jezgre mogranja, a kad je netko u podzemnom svijetu nešto okusio, nije se više mogao vratiti na zemlju.

Demetra se vratila u svoj hram i poslala na svijet nerodicu. Ljudi su prestali štovati bogove i nisu im više prinosili žrtve. Takvo je stanje postalo neizdrživo te je Zeus naredio Hadu da dvije trećine godine pusti Perzefonu na svijet majci, a Demetra je morala pristati da Perzefona trećinu godine živi s Hadom u podzemnom svijetu.

Tako u jesen Perzefona odlazi u carstvo mrtvih, a rastužena Demetra prirodi oduzima plodnost. Ali kad se njezina kći  u proljeće vrati na zemlju, majka ju pozdravlja zelenilom i cvijećem u koje se priroda ponovno odijeva.

Obojimo zimu bojama znanja!

Školska knjižnica je tu zbog vas!