PRVA MEHANIČKA OLOVKA - PENKALA

Autor: Maja Poslon Živković, 24. 1. 2015.

Na današnji dan, 24. siječnja, Eduard Slavoljub Penkala patentirao je prvu mehaničku olovku na svijetu.

Mnogi misle da naziv za kemijsku olovku penkala dolazi od engleske riječi pen (olovka). Istina je da je penkala dobila ime po hrvatskom izumitelju Slavoljubu Penkali. Već kao dječak rastavljao je satove i brave na ladicama.

Penkala je rođen 20. travnja 1871. godine u Liptovskom Mikulášu (Liptószentmiklós), u Mađarskoj (danas Slovačka). Poljsko-židovskog i nizozemskog je podrijetla. Jedan je od najznačajnijih izumitelja s početka 20. stoljeća. Nakon mature 28. rujna 1892. godine i završetka studija na sveučilištima u Beču i Dresdenu, diplomirao je na Kraljevskoj visokoj tehničkoj školi u Dresdenu 25. ožujka 1898. godine i pisao doktorsku disertaciju s područja organske kemije. Već tada je Penkala govorio, čitao i pisao njemački, slovački, poljski, mađarski, a služio se i francuskim jezikom.
Njegov opus obuhvaća od 70 do 80 izuma s područja mehanike, kemije, fizike, aeronautike (zrakoplovstva) itd.

Prvu mehaničku olovku na svijetu patentira 24. siječnja 1906. godine. Već 1907. godine patentira prvo nalivpero na svijetu s čvrstom tintom i to 31. svibnja 1907. godine.
Dizajn zaštitnog znaka svojeg poduzeća (u kojem je bilo zaposleno 800 radnika), simpatičnog čovječuljka s ogromnim ušima i špičastim nosom, osmislio je Penkala. Bila je to njegova karikatura.

Penkala je imao svojedobno čak 800 zaposlenih radnika u tvornici i izvozio je u 70 zemalja svijeta pa je njegovo poduzeće u to doba bilo jedno od najvećih proizvođača pisaćeg pribora u svijetu. Bavio se i zrakoplovstvom, te je na Črnomercu ishodio otvaranje prve zračne luke u Zagrebu. Umro je prerano, u 51. godini života, od upale pluća. Zagrepčani su mu priredili do tada neviđeni sprovod. Pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj.

ZANIMLJIVOSTI
S poduzetnikom Eduardom Mosterom osnovao je Penkala-Moster i otvorio tvornicu olovaka. Ona postoji i danas pod imenom TOZ.

Na osnovi samo deset uzoraka svoje mehaničke olovke koje je odaslao Europom, Penkali je stiglo čak 100.000 narudžbi za izradu tih olovki.

Penkala je volio prirodu te je sa sinom Eduardom često promatrao leptire i ptice. Očarao ga je leptir Neptis lucilla. Zahvaljujući njemu dobio je ideju kako konstruirati avion te je po njemu nazvao dvosjed koji je sagradio 1909. Godinu dana poslije je i poletio. Njime je upravljao Dragutin Novak, prvi hrvatski pilot.

Pripremili: Petra Spajić i Vedran Korenj, 6.b